PARTNER PORTALU
 • BGK

Straż też odholuje samochód

 • www.esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    20 marca 2012 - 08:30
Straż też odholuje samochód

Sosnowieccy strażnicy miejscy od blisko miesiąca mogą w świetle prawa odholowywać na koszt właściciela nieprawidłowo zaparkowane samochody.
Wprawdzie dotychczas nie skorzystali jeszcze ze swoich nowych uprawnień, ale zanim dojdziemy do wniosku, że zajmiemy miejsce parkingowe np. osobie niepełnosprawnej, warto przypomnieć sobie, ile może nas to kosztować.

Przepis, który daje straży miejskiej możliwość odholowywania nieprawidłowo zaparkowanych samochodów obowiązuje od września ubiegłego roku. W Sosnowcu (zabierz głos/oceń prezydenta), decyzją komendanta straży miejskiej, funkcjonariusze mogą czynnie z niego korzystać dokładnie od 21 lutego, albowiem trochę trwało zanim sosnowiecka straż dopełniła wszelkich formalności.

Warto pamiętać, że odholowanie samochodu na wniosek funkcjonariuszy może nastąpić w trzech przypadkach. Po pierwsze, w razie pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Po drugie wtedy, gdy auto nieoznakowane specjalną kartą parkingową pozostawimy w miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej oraz innych osób wymienionych w ustawie. I wreszcie, jeśli pojazd będzie pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Miasto wybrało już w przetargu firmę świadczącą usługi holownicze. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, strażnik może wezwać ją do konkretnego przypadku. Wcześniej karą był mandat w wysokości 500 zł. Obowiązuje on w dalszym ciągu, jednak w razie odholowania kierowca, który złamał przepisy poniesie jedynie koszty holowania i parkowania pojazdu. Ile kosztuje taka „przyjemność”? Niemało, bo 440 zł za samo holowanie pojazdu i 33 zł za każdy dzień postoju na parkingu.

Jednak, jak zapewnia komendant sosnowieckiej SM Zbigniew Krupa, celem funkcjonariuszy nie jest zbijanie jak największej ilości pieniędzy. – Zanim strażnik wezwie firmę holowniczą musi upewnić się, że kierowca nie miał prawa parkować we wskazanym miejscu. Osoby z uprawnieniami powinny więc koniecznie pamiętać o oznakowaniu swojego pojazdu odpowiednią kartą parkingową – mówi komendant. A jeżeli dane miejsce jest oznakowane w sposób inny niż zgodny z przepisami, interwencja straży skończy się na powiadomieniu administratora o konieczności zmiany oznakowania. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • OKO, 2012-03-20 20:43:41

  informacje niezbyt miłe
 • Łupek, 2012-03-20 15:41:32

  Niektórym szczególnie! A inni stoją jak słupy i widzą jaka to awaria! Niech się lepiej pozamykają w tych swoich "komendach"i otoczą zasiekami!
 • kowal, 2012-03-20 14:07:14

  500 - 440 - 33 = 27zł na taryfę - bez punktów karnych. Co to ma wspólnego z bezpieczeństwem i prewencją ? Barnom parkującym na miejscu dla inwalidy walić mandaty i punkty a nie odcholowywać na strzeżony parking..