PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażnicy przeprowadzą kontrolę osobistą

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    31 maja 2012 - 06:48
Strażnicy przeprowadzą kontrolę osobistą

Strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palną, dostaną prawo prowadzenia kontroli osobistej i nakładania mandatów w szerszym niż dziś zakresie.
Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o powołaniu policji municypalnej – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Policja municypalna miałaby zastąpić jednostki straży miejskiej. Projekt, nad którym pracuje dwunastu szefów straży m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, jest praktycznie gotowy i jeszcze w tym roku powinien trafić do Sejmu.

Zakłada on m.in., że strażnicy dostawaliby broń palną niemal automatycznie (teraz mogą otrzymać ją jedynie od policji na wniosek komendanta straży miejskiej); dysponowaliby bezpośrednim dostępem do baz danych, np. o osobach ściganych; mogliby nakładać grzywny w znacznie szerszym niż dotąd zakresie.

Prezydent Gdańska Piotr Adamowicz przekonuje, że dzięki dodatkowym uprawnieniom zwiększy się efektywność działań tych służb.

Jak podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”, projekt wzbudza zainteresowanie rządu. Na początku maja odbyło się spotkanie z komendantami w MSW, a rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak zapowiada, że po otrzymaniu projektu zostanie on przeanalizowany.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Yoga, 2012-06-01 10:45:41

    To chyba jakieś nieporozumienie. Dlaczego nie można wzmocnić finansowo i kadrowo Policji. Kolejne miliony na zdublowane służby mundurowe.Transport, umundurowanie, pojazdy służbowe, broń wszelkiego rodzaju, szkolenia, ubezpieczenia, płace, administracja, obsługa prawna, sorty itd... Nie jest tajemnic...ą, że straż to przechowalnia ,,spadów,, z innych służb mundurowych nie obrażając solidnych i rzetelnych funkcjonariuszy. Przede wszystkim solidna weryfikacja, nie tylko pod kątem sprawności fizycznej dotychczas zatrudnionych osób. Niestety obecny stan rzeczy nie napawa optymizmem. Obserwując wykonywanie przez strażników uprawnień w zakresie ,, rzetelnego ,, zakładania blokad i fotografowania pojazdów można mieć wątpliwości nad kierunkiem proponowanych wyżej zmian w zakresie używania broni ostrej !!!! i dostępu do baz danych!!!!! Nie widać tu intencji oszczędnościowych. Pokażcie mi strażnika, który potrafi na poziomie operacyjnym potrafi nadzorować służby operacyjne ?  rozwiń