PARTNER PORTALU
  • BGK

Strefa ruchu na osiedlu Działyńskiego w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl    3 stycznia 2012 - 08:39
Strefa ruchu na osiedlu Działyńskiego w Swarzędzu

To ważna informacja dla kierowców ze Swarzędza. Na osiedlu Działyńskiego postawiono znak drogowy, który stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku, znalazł się w kodeksie ruchu drogowego.
Pionowy znak D-52 strefa ruchu, to biała, prostokątna tabliczka, z czarnym obramowaniem. Na jej tle umieszczono czarny samochód.

Znak D-52 sygnalizuje wjazd do strefy ruchu, na teren z drogami wewnętrznymi bądź osiedlowy parking. Ustanowienie strefy jest równoznaczne z tym, że za każde wykroczenie drogowe kierowca może otrzymać mandat. Znak został postawiony na drogach wewnętrznych przylegających do bloku Os. Działyńskiego 1 i obowiązuje od grudnia 2011 roku.

Do czasu wprowadzenia nowego znaku spod przepisów prawa o ruchu drogowym wyłączone były wszystkie drogi wewnętrzne, które nie są drogami publicznymi. Teraz, na drogach wewnętrznych ze znakiem strefy ruchu, przepisy te obowiązują tak, jak na każdej innej drodze publicznej.

Strefę ruchu ustanawia organ uprawniony do ustawiania znaków drogowych. Na osiedlu Działyńskiego znak został postawiony z inicjatywy straży miejskiej, w porozumieniu z firmą Agrobex, która jest administratorem osiedla oraz wspólnotami mieszkańców. Ponieważ o oznakowanie wewnętrznej drogi tablicą „strefa ruchu” może wystąpić właściciel posesji, zgoda właściciela na interwencję policji nie jest już potrzebna.

Często bywa tak, że na osiedlach liczba miejsc parkingowych jest niewystarczająca, dlatego auta parkowane są gdziekolwiek. Na osiedlu Działyńskiego, gdzie umieszczono znak strefy ruchu kierowcy, którzy chcą uniknąć interwencji policji i straży miejskiej, muszą zastosować się do wszystkich przepisów kodeksu drogowego.

Mandat można jednak otrzymać nie tylko za parkowanie w niedozwolonym miejscu, ale również za niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy oraz za pozostawienie auta bez uprawnienia na miejscach dla niepełnosprawnych. Jak informuje swarzędzka straż miejska, również piesi poruszający się po takich drogach zobowiązani są do przestrzegania kodeksu drogowego, jednakże kierowca musi pamiętać o pierwszeństwie pieszego w strefie zamieszkania.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.