PARTNER PORTALU
  • BGK

Strzegom i Szczodre wymieniają szamba na kanalizację

  • JP    17 stycznia 2018 - 19:02
Strzegom i Szczodre wymieniają szamba na kanalizację
Kanalizacja w Strzegomiu (Fot. mat. pras)

Dolnośląskie miejscowości inwestują w kanalizację. Rezygnacja z szamb oznacza przyszłe oszczędności i mniejsze zagrożenie dla środowiska.
W gminie Strzegom trwają nowe inwestycje kanalizacyjne. Mieszkańcy Godzieszówka zyskają 4 km kanalizacji. Prowadzone prace są obecnie na półmetku. W Bartoszówku wybudowano 1 km sieci, co oznacza skanalizowanie tej wsi w 100 procentach. Z nowych inwestycji skorzysta ponad 300 mieszkańców. Prace umożliwiły pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w łącznej wysokości ponad 2 mln złotych. Wartość tych zadań przekracza kwotę 3 mln złotych.

Z kolei w miejscowości Szczodre wybudowano 13 km kanalizacji. Do tej pory mieszkańcy tej podwrocławskiej miejscowości korzystali z nierzadko nieszczelnych szamb. Całkowity koszt zadania to ponad 5 mln złotych. Pomógł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który wsparł tą inwestycję kwotą w wysokości prawie 3,4 mln złotych. W tych pieniądzach jest zawarta nisko oprocentowana pożyczka w wysokości 2,5 mln złotych. Z inwestycji skorzystają mieszkańcy ponad 220 gospodarstw domowych w Szczodrym. Podpisywanie umów na odbiór ścieków jest planowane do końca lutego 2020 r.

Niestety, wciąż zdarzają się przypadki nawiercania dziur u dołu szamba, żeby ścieki spływały bezpośrednio do gruntu lub nawet buduje się betonowe szamba bez dna. Zbiornik bezodpływowy może być nieszczelny także z innych powodów: przepełnienia, wad konstrukcyjnych lub po prostu ze starości. Dziurawe szamba to poważny problem i zagrożenie zanieczyszczenia ujęć wody pitnej.

Warto też zapamiętać, że za posiadanie nieszczelnego szamba grożą kary finansowe. Każdy mieszkaniec musi podłączyć się do kanalizacji sanitarnej lub, jeśli jest to niemożliwe, wyposażyć nieruchomość w szczelne szambo bądź w przydomową oczyszczalnię ścieków. Inaczej grozi mu grzywna.

Odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej oznacza ograniczenie kosztów związanych z opróżnianiem szamb o około 10-15 procent ceny wywozu nieczystości szambiarkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.