PARTNER PORTALU
  • BGK

Studenci opracują rozwiązania dla transportu miejskiego

  • PAP    16 marca 2014 - 12:30
Studenci opracują rozwiązania dla transportu miejskiego

- Studenci z Radomia oraz kilku innych europejskich uczelni opracują najbardziej korzystne dla swoich miast rozwiązania w komunikacji miejskiej. Program dotyczący ekologicznego i bezpiecznego transportu lokalnego koordynuje radomski uniwersytet.
Uczestnikami projektu oprócz studentów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu będą ich rówieśnicy z uczelni w Belgii, Bułgarii, Grecji, Słowacji i na Łotwie.

Jak poinformowała rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu Aneta Mirosz, studenci wraz z wykładowcami będą starali się opracować najbardziej korzystne dla swoich miast modele transportu miejskiego. Chodzi m.in. o usprawnienie lokalnej komunikacji, zmniejszenie energochłonności, a także ograniczenie oddziaływania na środowisko.

Studentom mają w tym pomóc wykłady, seminaria, zajęcia laboratoryjne oraz wizyty w przedsiębiorstwach z branży samochodowej.

Uczestnicy projektu zapoznają się również z różnymi rozwiązaniami w zakresie ekologicznego transportu miejskiego. Jeden z radomskich producentów zaprezentuje pojazd z napędem elektrycznym. "Zadaniem studentów będzie zaproponowanie zmian w jego konstrukcji pojazdu, tak aby był on bardziej przyjazny użytkownikowi" - tłumaczy Aneta Mirosz. Rzeczniczka dodała, że sugestie studentów będą przekazane producentowi, który być może wykorzysta je przy kolejnych tego typu konstrukcjach.

Studenci zapoznają się również m.in. z planowaniem transportu publicznego i przewozu towarów i projektowaniem środków transportu. Zaplanowano także zajęcia dotyczące organizacji transportu miejskiego, monitoringu, zarządzania ruchem, budowy środków transportu, zużycia i oszczędzania energii.

Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, a organizatorem - dwa wydziały radomskiej uczelni: Wydział Transportu i Elektrotechniki oraz Wydział Mechaniczny. Program rozpocznie się poniedziałek i potrwa do 28 marca. W dwóch jego poprzednich edycjach uczestniczyło w sumie 60 studentów z zagranicy oraz 25 z uczelni w Radomiu. Projekt jest dofinansowany z funduszy unijnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.