PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki chcą modernizować budynki, a ofert wykonawczych brakuje

  • ICH    28 września 2017 - 11:13
Suwałki chcą modernizować budynki, a ofert wykonawczych brakuje
Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Fot. PTWP

Na terenie woj. podlaskiego generalnie mamy problem z wykonawstwem. Dzisiaj rynek jest, niestety, nie zamawiającego, ale wykonawcy. W przypadku naszych przetargów często zgłaszano jedną ofertę, a były takie, gdzie nie było żadnej. Po prostu nie ma kto wykonywać termomodernizacji - informował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
W Suwałkach, jak informował Czesław Renkiewicz, jest prawie 21 tys. mieszkań w budownictwie wielorodzinnym (ponad 600 budynków) i prawie 6 tys. budynków jednorodzinnych oraz oczywiście wiele budynków użyteczności publicznej. Suwałki inwestują w termomodernizacją korzystając z różnych form dofinansowania, w tym z funduszy unijnych

- Problem mamy taki, jak większość samorządów, że jeśli są dostępne środki z UE, to w różnych programach są tzw. koszty kwalifikowane i niekwalifikowane. Czasami do tych kosztów niekwalifikowanych niestety musimy przekazać dużo robót i wtedy wskaźnik dofinansowania jest słabszy - informował Czesław Renkiewicz.

Suwałki w przypadku inwestycji w termomodernizację trapi kłopot z wykonawstwem. Prezydent Czesław Renkiewicz informował, że w przetargach na modernizację pojawiają się pojedyncze oferty, a czasami nie wpływa żadna.

- To jest problem, z którym spotykamy się my, ale inne samorządy także. Na terenie woj. podlaskiego generalnie mamy problem z wykonawstwem. Dzisiaj jest rynek, niestety, nie zamawiającego, ale rynek wykonawcy. W przypadku naszych przetargów często była jedna oferta, a były takie, gdzie nie było żadnej oferty. Po prostu nie ma kto wykonywać termomodernizacji, a jeżeli już ktoś się zgłosi, to prosi prawie dwa razy tyle, ile wynosi kosztorys. A kosztorysy są wykonane w końcówce ubiegłego roku, czyli to nie są jakieś odlegle sprawy - informował Czesław Renkiewicz.

Efektywności energetycznej w budownictwie oraz programom termomodernizacji w Polsce i na Litwie poświęcona była sesja „Spotkania gospodarcze Polska-Litwa” zorganizowana podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego trwającego w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jacek, 2017-09-28 13:14:42

    Niech oświetlą wreszcie po 10 latach drogę miejską Wojska Polskiego do i poprzez strefę !!!, to jest już przykre i żenujące, tyle lat i tysiące ludzi po zmierzchu w ciemnicy jadą , idą .... na odcinku 2km pośród zakładów