PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki otrzymały dotacje z Unii Europejskiej na modernizację sieci

  • pt    4 stycznia 2018 - 14:01
Suwałki otrzymały dotacje z Unii Europejskiej na modernizację sieci
Najwięcej pieniędzy, bo ponad 4,3 mln zł, pochłonie modernizacja systemu mieszania osadów w komorach fermentacyjnych w oczyszczalni ścieków (fot.umsuwalki)

Ponad 7 mln zł z unijnych funduszy trafi do suwalskiej spółki Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zyska blisko 9 mln zł.
• Pieniądze pochodzą z konkursów organizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

• Realizacja dotowanych projektów ruszy jeszcze w tym roku.

• Miasto planuje także budowę instalacji spalania biomasy.

 

PEC w Suwałkach otrzymało dofinansowanie na projekt pn. „Przebudowa i termomodernizacja sieci ciepłowniczej w celu poprawy efektywności przesyłania ciepła”. Projekt przygotowany przez spółkę zakłada przebudowę i termomodernizację ponad 10 km sieci w latach 2018-2020. Wartość zadania to 16,1 mln zł, a dotacja wyniesie 7,2 mln zł.

Czytaj: Komunikacja miejska w Polsce w 2018 roku: Warszawa i Poznań wydadzą najwięcej

PWIK w Suwałkach przygotowało z kolei projekt dot. ,,Modernizacji gospodarki osadowej i renowacji kanalizacji PWiK w Suwałkach”. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 12,977 mln zł, a dotacja to 8,6 mln zł. Inwestycja będzie zrealizowana do 2020 roku.

Najwięcej pieniędzy, bo ponad 4,3 mln zł, pochłonie modernizacja systemu mieszania osadów w komorach fermentacyjnych w oczyszczalni ścieków.

Poza tym przedsięwzięcie przewiduje też budowę przepompowni odcieków wraz z rurociągiem tłocznym na terenie oczyszczalni, przebudowę kanalizacji sanitarnej i renowację kanałów sanitarnych na trzech ulicach, budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej przy ul. Armii Krajowej, a także pod potrzeby nowej zabudowy jednorodzinnej w rejonie ul. Zastawie.

Zaplanowano także budowę instalacji fotowoltaicznej na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz stworzenie systemu monitoringu szczelności sieci wodociągowej.

Dodatkowo suwalskie PEC złożyło jeszcze dwa projekty o dofinansowanie zadań w ramach konkursów ogłoszonych przez NFOŚiGW, których rozstrzygnięcie nastąpi w 2018 roku.

Pierwszy projekt dotyczy budowy instalacji spalania biomasy – koszt  inwestycji to 37,5 mln zł (możliwość dofinansowania 40-85%).

Drugi projekt przewiduje likwidację węzłów grupowych w celu poprawy efektywności dystrybucji ciepła, tu koszt szacuje się na ok. 5,2 mln zł (możliwość dofinansowania 60-85%).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.