PARTNER PORTALU
  • BGK

Swarzędz: nowe rozkłady i bilety na komórkę

  • 24swarzedz.pl    27 lutego 2012 - 11:27
Swarzędz: nowe rozkłady i bilety na komórkę

Nowe rozkłady jazdy autobusów zagościły wreszcie na przystankach w Swarzędzu. Są schludne, czytelne i widnieje na nich logo miasta.
Na stronach Urzędu Miasta i Gminy pojawił się także rozkład jazdy w formie elektronicznej, z podziałem na poszczególne przystanki – zgodnie z życzeniami mieszkańców, którzy wielokrotnie interweniowali w tej sprawie. Z początkiem stycznia funkcję przewoźnika w Swarzędzu przejął powołany w tym celu wydział komunikacji, a co za tym idzie, zmieniły się także rozkłady jazdy.

Wielokrotnie zdarzało się jednak, iż z przystanków znikały tablice z rozkładami, albo też wisiały jeszcze te w barwach poprzedniego przewoźnika – Wiraż Busu. Z przyczyn oszczędnościowych, póki nie pojawiły się nowe rozkłady z logo Swarzędza, starych nie usuwano. W końcu jednak na prawie wszystkich przystankach pojawiły się nowe tablice, które cieszą oko schludnością designu. Nowe rozkłady są w barwach szarej i czerwonej, czyli podobnie jak zakupione przez miasto Solarisy. To nie koniec dobrych wieści. Wszędzie tam, gdzie dotąd w wyniku działalności wandali tablic nie było lub rozkłady były nieczytelne z powodu namalowanych na nich graffiti, pojawiły się już te nowe, dobrze widoczne i czytelne. Mamy nadzieję że będą one długo i w dobrym stanie służyć mieszkańcom Swarzędza.

Kolejnym powodem do radości jest pojawienie się na stronach internetowych UMiG Swarzędz elektronicznego rozkładu jazdy swarzędzkich autobusów, wraz z poszczególnymi przystankami na wszystkich liniach. W ten sposób można zaplanować podróż odpowiednio wcześniej i nie czekać na autobus marznąc na przystanku. Tego mieszkańcom Swarzędza najbardziej brakowało – dostępne dotąd na stronach Wiraż Busu rozkłady zniknęły bowiem z początkiem stycznia.

W temat komunikacji miejskiej na miarę XXI wieku świetnie wpasowuje się kolejna informacja, jaką uzyskaliśmy. Zgodnie z doniesieniami Głosu Wielkopolski oraz wieści z urzędu, Swarzędz planuje dołączyć do innych polskich miast, w których możliwy będzie zakup biletu autobusowego przez telefon komórkowy. W planach jest także umożliwienie tej formy płatności przy zakupie biletu na basen miejski, a w przyszłości także opłacenie postoju w strefie parkowania.

System ten polegać ma na dwóch wariantach. Pierwszy to tzw. przedpłata (z ang. pre-paid), czyli automatyczny przelew opłaty za bilet z założonego, uprzednio zasilonego gotówką konta CallPay. Drugi wariant to rejestracja w systemie CallPay karty płatniczej, z której po wykonaniu telefonu pobierane będą środki na opłacenie biletu. Adam Zimniak, pomysłodawca projektu i dyrektor wydziału teleinformatyki i zarządzania kryzysowego w Swarzędzu, podkreśla, iż system ten będzie gminę kosztował niewiele, bo ok. 10 tys. złotych w skali roku. Koszt uruchomienia systemu i jego promocji poniesie firma zajmująca się e-płatnościami. Nowe rozwiązanie komunikacyjne miałoby zostać wprowadzone w życie do końca marca 2012 roku.

Z początkiem nowego roku wiele się zmienia w kwestii transportu i usług komunikacyjnych w Swarzędzu. Póki co, pasażerowie nie odczuli zbytnio negatywnych skutków zmiany przewoźnika, która nastąpiła w miarę płynnie. Miejmy nadzieję, że kolejne innowacyjne projekty UMiG Swarzędz, mające na celu zrównanie technologiczne naszej gminy z innymi polskimi miastami, przyniosą równie pozytywne efekty. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: