PARTNER PORTALU
  • BGK

Swarzędz: problemy z kanalizacją w Zalasewie

  • 24swarzedz.pl (Kaja Kurczewska)    20 lipca 2012 - 11:16
Swarzędz: problemy z kanalizacją w Zalasewie

Swarzędz rozrasta się sukcesywnie, rozszerzając swoje granice o mniejsze miejscowości. Jedną z prężniej rozwijających się nowych dzielnic miasta jest Zalasewo.
Miejscowość ta może poszczycić się prężnie rozwijającą się infrastrukturą, a także coraz liczniej wyrastającą bazą mieszkaniową. Postęp dokonujący się w takim tempie zawsze niesie za sobą także ciemne strony.

Mieszkańcy osiedla przy ul. Radosnej na początku 2012 roku zostali zbulwersowani wiadomością, iż czeka ich podwyżka opłat za wodę i wywóz nieczystości. Na tę pierwszą kwotę administracja oczywiście nie ma wpływu, ale cena wywozu ścieków wzrosła o niemal 20 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Na forum mieszkańców osiedla zawrzało.

Dokonano szybkich kalkulacji stawek i okazało się, że podwyżka ta odbije się znacząco na portfelach. W 2011 roku metr sześcienny zużytej wody kosztował w sumie 17,95zł – po podwyżce miało to być 21,48 złotych.

Planowane podłączenie osiedla do sieci kanalizacyjnej ma nastąpić w październiku 2012. Do tego czasu dostarczycielem usług jest Aquanet, którego stawki uległy zmianom. Spółdzielnia poinformowała mieszkańców o planowanej podwyżce z miesięcznym opóźnieniem, co również nie spotkało się z ciepłym przyjęciem. Mieszkańcy już wcześniej informowali, iż zdarza się że nieczystości są wywożone nawet dwa razy dziennie, co ich zdaniem świadczy o niewystarczającej przepustowości obecnie funkcjonującej kanalizacji.

Być może jest to również powodowane tym, że istniejący system kanalizacyjny był planowo przeznaczony dla osiedla domów jednorodzinnych, gdzie jak wiadomo liczba użytkowników tego systemu jest znacznie mniejsza niż przy osiedlu bloków mieszkalnych. Według opinii mieszkańców istniejący system kanalizacyjny „nie daje rady” zaspokoić potrzeb większej niż planowana ilości użytkowników.

Przedstawiciel Agrobexu ds. Zarządzania Nieruchomościami Michał Tyczka informował już w lutym, że wzrost cen „wynika z podwyżki ogłoszonej przez firmę Aquanet za ścieki dowożone do zlewni w kwocie 2,20 zł brutto za 1 m3, z kolei kwota 1,06 zł brutto za 1 m3 stanowi koszty (usługodawcy) związane głównie ze znacznym wzrostem kosztów paliwa”.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.