PARTNER PORTALU
  • BGK

Światło, temperatura w szkole - ważne nie tylko czego, ale i w jakich warunkach uczą się dzieci

  • AW    29 września 2014 - 10:28
Światło, temperatura w szkole - ważne nie tylko czego, ale i w jakich warunkach uczą się dzieci

Uczniowie przebywają w salach lekcyjnych średnio 30 godzin tygodniowo. Ważna więc jest nie tylko przekazywana im w tym czasie wiedza, ale także warunki w jakich lekcje się odbywają.
Nowoczesna szkoła, powinna zapewnić swoim uczniom poczucie bezpieczeństwa, ale także odpowiednie warunki umożliwiające wszechstronny rozwój. Ulepsza się programy nauczania oraz modyfikuje się treści i metody kształcenia. Nie można jednak zapomnieć, że fizyczne, komfortowe warunki panujące w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki również mają ogromny wpływ na łatwość i jakość przyswajania wiedzy czy zdolność koncentracji.

Zarządzanie to oszczędzanie

Można przyjąć, że stworzenie odpowiedniego komfortu cieplnego czy oświetlania w klasach szkolnych, bezpośrednio wpływa na zmniejszenie kosztów operacyjnych dla samorządów.

- Przyglądając się szkole, jako budynkowi możemy określić, że w przykładowym obiekcie szkolnym o powierzchni użytkowej 2100 m2, składającym się z minimum 16 pomieszczeń do nauki, całkowite koszty utrzymania budynku kształtują się na poziomie około 300 tysięcy złotych. Koszty zużycia ciepła oraz energii elektrycznej stanowią około 50 proc. wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem takiego budynku - wylicza firma Schneider Electric, która wprowadza rozwiązania SmartStruxureTM Lite, w zakresie oświetlenia i ogrzewania.

Zarządzanie oświetleniem

Jednym z ważnych elementów komfortowego środowiska nauki jest jakość oświetlenia. Powinno być ono dostosowane do wymagań wyznaczonych zarówno cechami fizjologicznymi organów wzroku, jak i rodzajem pracy.

Rozwiązanie wprowadzone już na rynek polski pozwalają zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia sal lekcyjnych, który utrzymywany jest automatycznie, niezależnie od zmian pogody oraz stopnia nasłonecznienia.

W pierwszej kolejności wykorzystuje on światło naturalne, którego działanie jest znacznie bardziej przyjazne dla wzroku niż sztuczne oświetlenie. Co więcej, sztuczne oświetlenie zostaje włączone dopiero w momencie pogorszenia warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku.

Zarządzanie klimatem

Fundamentalnym czynnikiem, który decyduje o stworzeniu optymalnego środowiska do nauki, jest również temperatura otoczenia. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, pozwala na sprawne i precyzyjne zarządzanie systemami ogrzewania i klimatyzacji w niemalże wszystkich pomieszczeniach szkoły.

Wysokość temperatury w danym pomieszczeniu - sali lekcyjnej, warsztatowej czy gimnastycznej - może być zaprogramowana na podstawie harmonogramu zajęć.

Dzięki temu pomieszczenie lekcyjne będzie ogrzane (zimą) lub schłodzone (latem) w taki sposób, by utrzymać wymagany poziom komfortu, niezależnie od obecności uczniów w pomieszczeniu, ich frekwencji podczas lekcji czy warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.