PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Krakowskie MPK zdało egzamin

  • PAP/JL    3 sierpnia 2016 - 07:03
Światowe Dni Młodzieży. Krakowskie MPK zdało egzamin

Papieski tramwaj obecnie wozi pasażerów na normalnych liniach. Fot. MPK

Tramwaje i autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie pokonały bezpośrednio przed i w czasie Światowych Dni Młodzieży 400 tys. km więcej niż w normalnym okresie wakacji.
W czasie Światowych Dni Młodzieży od 23 do 31 lipca w Krakowie kursowało średnio po ok. 250 tramwajów i 580 autobusów.

Czytaj też: Kraków podsumował wydatki na Światowe Dni Młodzieży

W trakcie Światowych Dni Młodzieży tramwaje i autobusy MPK wykonały po ponad tysiąc dodatkowych kursów. Najczęściej dodatkowe tramwaje były wysłane na linię nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) oraz 19 (Dworzec Towarowy – Borek Fałęcki). W przypadku komunikacji autobusowej te dodatkowe kursy najczęściej były wykonywane m.in. na linii nr 179 (Os. Kurdwanów – Dworzec Główny Zachód).

W czasie Światowych Dni Mmłodzieży w pracy byli niemal wszyscy zatrudnieni w MPK, czyli 605 motorniczych i 1083 kierowców.

Doszło do 16 awarii pojazdów, których skutkiem była strata kursu. Możliwe to było dzięki dokładnemu sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów przed rozpoczęciem wydarzenia. W jego trakcie w trzech punktach miasta były zlokalizowane specjalne dźwigi wykorzystywane w przypadku różnego rodzaju awarii (np. wykolejeń): przy os. Podwawelskim, Dworcu Głównym i przy al. Przyjaźni w Nowej Hucie. Dodatkowo na każdej zajezdni w gotowości oczekiwały także inne pojazdy techniczne, których zadaniem było reagowanie w przypadku awarii.

„Funkcjonowanie transportu w najbardziej newralgicznych punktach miasta nadzorowało 28 inspektorów ruchu. W Głównej Dyspozytorni Ruchu koordynacją funkcjonowania komunikacji miejskiej zajmowało się 28 dyspozytorów.

Dyspozytorzy ruchu MPK w Krakowie podejmowali nawet kilka tysięcy razy decyzje o zmianie tras tramwajów i autobusów, co wiązało się m.in. z zamykaniem ulic na czas przejazdu papieża Franciszka i z powodu konieczności wysyłania dodatkowego taboru na najbardziej obciążone linie.

W autobusach i tramwajach znaleziono 205 rzeczy, w tym 40 dokumentów.

Krakowski przewoźnik jest dumny z tego, że pierwszy w historii papież na oficjalne spotkanie pojechał tramwajem. Stało się to w czwartek, kiedy Franciszek na swoje pierwsze spotkanie z wiernymi na krakowskich Błoniach dotarł tramwajem MPK – jednym z 36 Krakowiaków. Pomalowany w biało-żółte barwy pojazd obecnie wozi pasażerów na normalnych liniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: