Światowy Dzień Wody: Studnie i wodociągi, czyli kto się suszy obawiać nie musi

  • Agnieszka Widera
  • 22-03-2016
  • drukuj
• 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r.
• Ubiegłoroczna susza pokazała, jak ważne jest posiadanie sprawnego i bezpiecznego systemu zaopatrzenia w wodę do picia.
• Tam, gdzie korzysta się z wodociągów, wody w kranach, poza nielicznymi przypadkami, nie brakuje.
Światowy Dzień Wody: Studnie i wodociągi, czyli kto się suszy obawiać nie musi
Zbiornik Goczałkowicki podczas suszy nie ucierpiał (fot. Janusz Moczulski/GPW)

Przypomnijmy, w lecie 2015 r. w wielu częściach kraju wysychały studnie i ujęcia wody. Najgłośniejsza sytuacja miała (i nadal ma) miejsce w Koniecpolu w woj. śląskim, gdzie do dziś woda musi być dowożona beczkowozami.

Jak przypomina Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, zapasy słodkiej wody nie są niewyczerpywalne. Dotyczy to przede wszystkim wód podziemnych – głównego ich magazynu na Ziemi. Wody te są w większym stopniu zużywane, niż mogą się odnowić w naturalnym obiegu hydrologicznym. Dodatkowo wzrasta stopień zanieczyszczeń tych wód.

Nawet tam, gdzie studnie nie wyschły, powszechny jest problem jakości wody. Jak pokazują wyniki badań, pestycydy, nawozy sztuczne, azotany, odcieki z gnojowic itp., które rozpuszczają się w wodzie, przechodzą bez problemu przez różne warstwy geologiczne gruntu i trafiają do studni, z których korzystają ludzie. Gotowanie takiej wody służy tylko do wyniszczenia bakterii i wirusów, ale nie usuwa z niej rozpuszczonych związków chemicznych.

Tymczasem mieszkańcy korzystający z infrastruktury i systemu zaopatrzenia w wodę ze źródeł powierzchniowych zwykle nawet w największe susze mogą spać spokojnie.

Przykład? Od grudnia 2015 r. stan głównych zbiorników wodnych Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów wrócił do sytuacji sprzed suszy. W Goczałkowicach zbiornik jest pełny. Ponad 97 mln metrów sześciennych zapewni dostawy wody tylko z tego miejsca przez 500 dni. Dodatkowo zbiornik w Kozłowej Górze obecnie również wypełniony jest całkowicie i posiada 10 mln metrów sześciennych wody.

– Z żadnej z 11 stacji uzdatniania wody GPW nie ma sygnałów ostrzegawczych, a z głównego ujęcia dla największych miast regionu w Czańcu codziennie płynie na Śląsk ponad 160 mln metrów sześciennych wody. Jesteśmy zatem przygotowani na każdy rodzaj suszy. Wody z systemu GPW nie zabraknie – oświadcza Łukasz Czopik, prezes GPW.

Zbiornik Kozłowa Góra (fot.Janusz Moczulski/GPW)
Zbiornik Kozłowa Góra (fot.Janusz Moczulski/GPW)

Ba, coraz popularniejsze staje się w różnych miastach promowanie picia wody prosto z kranów.

W 2015 roku gdańszczanie najwyżej w historii ocenili jakość wody płynącej z gdańskich kranów. Pozytywne oceny wodzie przyznało aż 89 procent respondentów. Wzrósł też odsetek osób pijących wodę prosto z kranu. Bez obaw robi to już 39 procent gdańszczan.

Gdańsk jest bowiem uznawany za pioniera w popularyzacji picia wody z kranu i montażu poidełek w placówkach oświatowych. Podobne projekty, według gdańskiego wzoru, realizują już Łódź, Bydgoszcz, Kraków i Warszawa.

Program „Zdroje w gdańskich szkołach” w imieniu miasta realizuje spółka Neptun Gdańsk, która nie tylko dostarcza wodę do gdańskich domów, ale także przeprowadza jej kompleksowe badania, monitorując jakość. Poidełka montuje w szkołach wytypowanych przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie rozumiem, napisano w Goczałkowicach 97 milionów m3 wystarczy na 500 dni, a potem napisano, że codziennie na Śląsk trafia 190 milionów m3 ?

ALEKSANDER, 2016-04-20 13:25:53 odpowiedz

Do oli: Dopisz, co to jest MEW, bo jestem głupi i nie rozumiem.

mewa, 2016-03-28 17:31:43 odpowiedz

Pozwolić budować małe zbiorniki retencyjne na rzekach potokach,wąwozach leśnych przy okazji budować małe elektrownie wodne.To co dzisiaj się wyprawia to rozwalanie ekonomiki i logicznego myślenia.Na pozwolenie czeka się lata.Lasy państwowe swoje przepisy, prawo wodne swoje,jedno się kłóci z drugim a... cierpi przyszły użytkownik MEW rozwiń

oli, 2016-03-28 11:48:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE