Światowy Dzień Wody: Studnie i wodociągi, czyli kto się suszy obawiać nie musi

  • Agnieszka Widera
  • 22-03-2016
  • drukuj
• 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r.
• Ubiegłoroczna susza pokazała, jak ważne jest posiadanie sprawnego i bezpiecznego systemu zaopatrzenia w wodę do picia.
• Tam, gdzie korzysta się z wodociągów, wody w kranach, poza nielicznymi przypadkami, nie brakuje.
Światowy Dzień Wody: Studnie i wodociągi, czyli kto się suszy obawiać nie musi
Zbiornik Goczałkowicki podczas suszy nie ucierpiał (fot. Janusz Moczulski/GPW)

Woda z sieci, czyli skąd

W 2015 roku ok. 3,5 mln mieszkańców Śląska otrzymało z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów 147 mln metrów sześciennych wody. – To znaczy, że każdego dnia dostarczono im prawie 403 tys. litrów, a miesięcznie 12 mln metrów sześciennych wody, która w większości pochodzi z gór, a dokładnie z kaskady Soły w Czańcu – podaje spółka, która zarządza 1000-kilometrowym pierścieniowym systemem magistral.

Powinniśmy w sposób racjonalny, rozsądny i bezpieczny wykorzystać fakt, że mamy w regionie zbiornik w Goczałkowicach, mamy zlewnię Soły i Wisły – to woda odnawialna, o bezpiecznej jakości, dostępna. A wszystko to, co jest pod ziemią, o czym wiemy tak niewiele, powinniśmy zachować – zgodnie zresztą z wytycznymi ramowej dyrektywy wodnej – dla przyszłych pokoleń – komentuje Czopik.

Spływ wody do Soły na Żywiecczyźnie (fot.Janusz Moczulski/GPW)
Spływ wody do Soły na Żywiecczyźnie (fot.Janusz Moczulski/GPW)

Mieszkańcy Gdańska zaopatrywani są w wodę podawaną z jednego ujęcia powierzchniowego – Straszyn, jednego ujęcia drenażowego – Pręgowo oraz 8 ujęć głębinowych: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn, Smęgorzyno, Oczyszczalnia Wschód. A część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze. W awaryjnych sytuacjach istnieje możliwość podawania mieszkańcom wody z ujęć awaryjnych: Krakowiec i Świbno.

- Aż 86 proc. wody dostarczanej przez spółkę Saur Neptun Gdańsk pochodzi z ujęć głębinowych. Woda z ujęć głębinowych to woda średnio twarda, zawiera związki wapnia i magnezu. Co ważne, 100 proc. wody w Gdańsku spełnia najwyższe europejskie normy jakości – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

We Wrocławiu, gdzie latem odnotowano przypadki braku wody, mieszkańców także właśnie się uspokaja.

– Wrocław korzysta z wody infiltracyjnej z terenów wodonośnych. Oprócz tego dla Wrocławia pobierana jest woda z rzeki Oławy, której stan latem był niski, ale dzięki pompowni Michałów i kanałowi doprowadzającemu zasilamy rzekę Oławę wodą z Nysy Kłodzkiej – wyjaśniała Estera Zuzel z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Zasób wody w Nysie zabezpieczony jest dwoma zbiornikami retencyjnymi – Głębinów i Otmuchów, a stan wody w zbiornikach jest monitorowany i gwarantuje normalne zaopatrzenie odbiorców nawet przez dwa miesiące suszy.

Głównym źródłem dla odnowienia zasobów wody są opady atmosferyczne, które przenikając w głąb podłoża, zasilają wody podziemne lub spływają wodami powierzchniowymi do morza. Jeśli weźmiemy pod uwagę retencję w całej Europie, to okazuje się, że we wszystkich zbiornikach retencyjnych na naszym kontynencie możemy zgromadzić 1/3 całorocznego opadu deszczu i śniegu. Jeśli jednak weźmiemy pod lupę samą Polskę, to nasze zbiorniki zmieszczą tylko kilka procent tych opadów. 

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie rozumiem, napisano w Goczałkowicach 97 milionów m3 wystarczy na 500 dni, a potem napisano, że codziennie na Śląsk trafia 190 milionów m3 ?

ALEKSANDER, 2016-04-20 13:25:53 odpowiedz

Do oli: Dopisz, co to jest MEW, bo jestem głupi i nie rozumiem.

mewa, 2016-03-28 17:31:43 odpowiedz

Pozwolić budować małe zbiorniki retencyjne na rzekach potokach,wąwozach leśnych przy okazji budować małe elektrownie wodne.To co dzisiaj się wyprawia to rozwalanie ekonomiki i logicznego myślenia.Na pozwolenie czeka się lata.Lasy państwowe swoje przepisy, prawo wodne swoje,jedno się kłóci z drugim a... cierpi przyszły użytkownik MEW rozwiń

oli, 2016-03-28 11:48:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE