PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowy Dzień Wody. W miastach koncerty, konkursy i zabawy

  • KDS    21 marca 2018 - 10:20
Światowy Dzień Wody. W miastach koncerty, konkursy i zabawy
Światowy Dzień Wody w tym roku będziemy obchodzić po raz 21. (grafika:wrotapodlasia.pl)

Happeningi, warsztaty, koncerty, konkursy z nagrodami czy zwiedzanie elektrowni wodnej. Tak miasta zamierzają świętować Światowy Dzień Wody, który wypada 22 marca. Tegoroczne święto wody obchodzimy pod hasłem „Przyroda dla wody”.
  • Światowy Dzień Wody w tym roku będziemy obchodzić po raz 21.
  • Wydarzenie ma na celu zwrócić uwagę na fakt, że już ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. 
  • Miasta z roku na rok aktywniej włączają się w obchody. W tym roku nie zabraknie koncertów, wycieczek czy warsztatów dla małych i nieco większych mieszkańców. 

- W przyrodzie wszystko jest ze sobą połączone. Te współzależności powinny być dostrzeżone i akceptowane przez człowieka, bo to my czerpiemy korzyści z tzw. usług ekosystemowych. Woda jest najcenniejszym zasobem naturalnym. Powinniśmy rzekom i mokradłom oddać przestrzeń, a nie niszczyć to od czego jesteśmy zależni. Musimy robić o wiele więcej i inwestować w „zieloną" infrastrukturę wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Zdrowe ekosystemy gwarantują zdrowe życie ludziom – wyjaśnia Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Jak podkreśla Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów, Obchody Światowego Dnia Wody są dobrym momentem, by przypomnieć wszystkim, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i w całym ekosystemie. To też okazja, by uświadomić społeczeństwo, że wodę pitną powinniśmy coraz bardziej szanować, bowiem dziś ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. 

- Chcemy zwrócić uwagę jak można o wodę dbać i jak nią gospodarować w sposób bezpieczny dla środowiska. Łączymy przy tym rozrywkę i zabawę z edukacją. I jak widać takie podejście podoba się wielu mieszkańcom, którzy włączyli się w obchody w Dąbrowie Górniczej - mówi Malinowski. Główne wydarzenia miały tam miejsce już 17 marca. 

W Katowicach uroczystości z okazji Światowego Dnia Wody odbędą się dziś (21.03). Wydarzenia, gry, zabawy, konkury oraz happening „Wodopój” na katowickim rynku. Jedną z atrakcji będzie możliwość napicia się wody z zabytkowego saturatora czy wykonanie nadruku na torbach bawełnianych na zakupy, nawiązującego do tematu wydarzenia - „Przyroda dla Wody”. 

Czytaj więcej: Zaopatrzenie w wodę: Nie wszystkie postulaty branży uwzględnione

 - W Katowicach wszyscy mamy w kranie czystą i bardzo dobrej jakości wodę. Dlatego może nie zawsze zwracamy uwagę na to, jak cennym jest ona zasobem i że kiedyś może jej zabraknąć – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Przy okazji przypomniał, że w tym roku Katowice będą globalną stolicą dyskusji w zakresie zmian klimatycznych podczas grudniowego Szczytu Klimatycznego COP24. - Wierzę, że będzie to także doskonały pretekst, by rozmawiać o wodzie i o tym jak mądrze nią gospodarować - dodał prezydent. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sara, 2018-03-26 20:01:01

    Bardzo dobrze, dzieci od małego powinny być uczone picia wody. Moje dostają do szkoły moją pierwszą cisowiankę razem z drugim śniadaniem i nawet nie miały w ustach coli. To sam cukier, zero wartości, a tylko zęby psuje. Woda jest zdrowa i tania.