PARTNER PORTALU
  • BGK

Świdnica kupiła ekologiczne autobusy

  • PAP    17 marca 2014 - 19:29
Świdnica kupiła ekologiczne autobusy

- Od poniedziałku, pasażerów świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wożą cztery ekologiczne Solarisy. Kolejne cztery takie pojazdy pojawią się na drogach Świdnicy w maju. Osiem autobusów kosztowało ponad 7 mln zł.
Jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Świdnicy Stefan Augustyn, MPK "Świdnica" kupiło osiem autobusów Solaris. Było to możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości blisko 4,85 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Sześć nowych autobusów to pojazdy 12-metrowe, a dwa blisko 9-metrowe. Obecnie oddano do użytku cztery dłuższe Solarisy, z których każdy jest w stanie obsłużyć jednorazowo ponad sto pasażerów.

Jak poinformował prezes MPK "Świdnica" Wiktor Karol, nowe autobusy są niskopodłogowe, z tzw. funkcją przyklęku, która ułatwia pasażerom wsiadanie i wysiadanie. "Posiadają również platformę dla osób niepełnosprawnych, a specjalne stanowisko dla wózka inwalidzkiego wyposażone jest w dodatkowy "pakiet S.O.S", czyli pas bezpieczeństwa i sygnalizacyjne przyciski alarmowe zamontowane wewnątrz i na zewnątrz autobusu" - wymienił.

Pojazdy są przyjazne nie tylko dla pasażerów, ale również dla środowiska. Wyposażono je w nowoczesne silniki diesla, które spełniają restrykcyjne wymogi emisji spalin.

Każdy z autobusów ma trzy, szerokie na 120 cm, wygodne drzwi wejściowe. Są one również wyposażone w elektroniczne kasowniki oraz zewnętrzne ekrany diodowe, na których wyświetlane są informacje na temat aktualnej trasy. Wewnątrz pojazdu funkcję tablicy informacyjnej pełni 22-calowy wyświetlacz LED. Urządzenie to pozwala na wyświetlanie dodatkowych komunikatów dla pasażerów. Z kolei wsparciem dla osób niewidomych czy niedosłyszących jest opcja głosowej komunikacji, która powiadamia o aktualnym przystanku i położeniu autobusu.

Bezpieczeństwo podróżnych dodatkowo zwiększa monitoring przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni przed pojazdem, system lokalizacji pojazdu i łączność radiowa z dyspozytorem.

"Nowe autobusy to sygnał dla mieszkańców, że mogą podróżować wygodniej i w komfortowych warunkach. Jestem przekonany, że dodatkowo troska o punktualność będzie zachęcała do korzystania z komunikacji miejskiej i coraz więcej osób już wkrótce zdecyduje się na pozostawienia auta na parkingu" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.