PARTNER PORTALU
 • BGK

Świdnica podlicza koszty odszkodowań za brak lokali socjalnych

 • AW    14 stycznia 2015 - 16:44
Świdnica podlicza koszty odszkodowań za brak lokali socjalnych
Remonty pustostanów to element nowej polityki mieszkaniowej Świdnicy (fot. sxc.hu)

300 świdnickich rodzin czeka od kilku lat na mieszkanie, a zasoby mieszkaniowe miasta są bliskie zeru. Za ten stan nowa prezydent miasta obarcza winą swojego poprzednika.
- Poprzednie władze w ciągu 12 lat doprowadziły do katastrofy w polityce mieszkaniowej - twierdzi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która jeszcze w kampanii wyborczej deklarowała, że poprawi warunki życia świdniczan. - Na bieżąco dysponujemy jedynie kilkoma lokalami, których stan i standard powoduje, że bardziej nazwać je możemy slumsami niż mieszkaniami. Deleżaki przy ul. Gdyńskiej, Garbarskiej czy Chopina odbiegają od standardów XXI wieku. I w takich warunkach nie mogą mieszkać rodziny z dziećmi – dodaje.

Obecnie opracowywana jest koncepcja nowej polityki mieszkaniowej. Obejmie ona m. in. w większym zakresie prowadzone remonty pustostanów oraz budowę nowych mieszkań socjalnych.

Jak podkreśla świdnicki magistrat, problem mieszkaniowy występuje w całej Polsce - gminy nie dysponują odpowiednią liczbą lokali socjalnych, by zapewnić prawidłową realizację wyroków eksmisyjnych.

Jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku eksmisyjnego, właścicielowi lokalu przysługuje odszkodowanie.

Świdnica za niezapewnienie lokalu socjalnego po wyroku sądu płaciła w 2014 r. odszkodowania osobom prawnym na ponad 104 tys. zł i osobom fizycznym ok. 17,8 tys zł.

Odszkodowanie na rzecz osób prawnych stanowi kwotę wysokości czynszu i innych opłat (centralne ogrzewanie, woda, śmieci) naliczanych przez zarządcę właścicielowi za korzystanie z lokalu.

W przypadku jednej osoby prawnej, z którą miasto - podobnie jak z osobami fizycznymi podpisało ugodę pozasądową - odszkodowanie stanowi 150 proc. opłat czynszowych w wyrokach, które zapadły po 2011 r.

- Miasto wypłaca odszkodowania również na podstawie not księgowych. Część wierzycieli odstąpiło od żądania odszkodowania w wyniku negocjacji i podpisanych ugód w tym zakresie - informuje Ewa Dryhusz, rzecznik prasowy  Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Limciu, 2015-01-16 14:30:19

  No jeżeli koszty odszkodowań są na takim poziomie (ok 120 tyś zł), to rzeczywiście nie ma się co dziwić że miasto nie buduje nowych mieszkań socjalnych. Z 120 tyś to nie zrobi nawet jednego. Gdyby te odszkodowania szły w miliony - miasto miałoby motywację.
 • Sylwia, 2015-01-15 18:23:54

  Do AntyLewak: popieram w 100%
 • AntyLewak, 2015-01-15 15:07:16

  Do hmm: co ma płaca do terenu miasta? nie pasuje to zapraszam do większego miasta choć w tzw "sieciówkach" płaca jest taka sama wszędzie tylko koszty utrzymania się inne. a jak nie stać Cię na zakup mieszkania zawsze możesz je sobie wynająć. no chyba że to jest furtka od pani Prezydent że...by pozałatwiać mieszkania swoim znajomym...  rozwiń