Świdnik: 29 mln zł na oczyszczanie i odprowadzanie wód opadowych

Samorząd Świdnika (woj. lubelskie) otrzyma 29 mln zł dotacji z funduszy unijnych na rozbudowę systemu oczyszczania i odprowadzania wód opadowych.
Świdnik: 29 mln zł na oczyszczanie i odprowadzanie wód opadowych
Władze miasta planują zbudowanie zbiornika retencyjnego, oczyszczalni odprowadzanych wód oraz 3,2 km nitek kolektora kanalizacji deszczowej. (fot. pixabay)

• Inwestycja ma kosztować ponad 34 mln zł.

• Jej zakończenie przewidywane jest w 2020 r.

• Dotacja unijna pochodzi z POIiŚ 2014-2020.

W piątek umowę o dofinansowanie projektu podpisali w Warszawie przedstawiciele władz miejskich Świdnika oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacja na duży ekologiczny projekt pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska - poinformował w komunikacie NFOŚiGW.

Inwestycja ma przynieść poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego i polepszenie stanu wód poprzez uporządkowanie gospodarki ściekami opadowymi i roztopowymi na terenie Świdnika. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy środowiska, zmniejszy się zawartość zawiesin i substancji ropopochodnych, polepszy się jakość wód podziemnych i powierzchniowych.

Czytaj też: Lubuskie gminy mają problem z nadzorem nad gospodarką ściekową

"Nasza gmina jeszcze nigdy nie dostała z funduszy zewnętrznych tak dużej kwoty na jedną inwestycję. Budowa kolektora jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania miasta. Dofinansowanie zewnętrzne jest dla nas dużym odciążeniem. Dzięki niemu wykonamy zadanie w całości, a mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie w swoich domach, dotychczas zagrożonych zalewaniem" - powiedział burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Władze miasta planują zbudowanie zbiornika retencyjnego, oczyszczalni odprowadzanych wód oraz 3,2 km nitek kolektora kanalizacji deszczowej. Wody ze skanalizowanego obszaru, o powierzchni 0,47 km kw., będą ostatecznie trafiały do rzeki Stawek. System zagospodarowania wód opadowych obejmie ponad 41 tys. mieszkańców Świdnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE