PARTNER PORTALU
  • BGK

Świdnik: 29 mln zł na oczyszczanie i odprowadzanie wód opadowych

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 17:43
Świdnik: 29 mln zł na oczyszczanie i odprowadzanie wód opadowych
Władze miasta planują zbudowanie zbiornika retencyjnego, oczyszczalni odprowadzanych wód oraz 3,2 km nitek kolektora kanalizacji deszczowej. (fot. pixabay)

Samorząd Świdnika (woj. lubelskie) otrzyma 29 mln zł dotacji z funduszy unijnych na rozbudowę systemu oczyszczania i odprowadzania wód opadowych.
• Inwestycja ma kosztować ponad 34 mln zł.

• Jej zakończenie przewidywane jest w 2020 r.

• Dotacja unijna pochodzi z POIiŚ 2014-2020.

W piątek umowę o dofinansowanie projektu podpisali w Warszawie przedstawiciele władz miejskich Świdnika oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacja na duży ekologiczny projekt pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska - poinformował w komunikacie NFOŚiGW.

Inwestycja ma przynieść poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego i polepszenie stanu wód poprzez uporządkowanie gospodarki ściekami opadowymi i roztopowymi na terenie Świdnika. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy środowiska, zmniejszy się zawartość zawiesin i substancji ropopochodnych, polepszy się jakość wód podziemnych i powierzchniowych.

Czytaj też: Lubuskie gminy mają problem z nadzorem nad gospodarką ściekową

"Nasza gmina jeszcze nigdy nie dostała z funduszy zewnętrznych tak dużej kwoty na jedną inwestycję. Budowa kolektora jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania miasta. Dofinansowanie zewnętrzne jest dla nas dużym odciążeniem. Dzięki niemu wykonamy zadanie w całości, a mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie w swoich domach, dotychczas zagrożonych zalewaniem" - powiedział burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Władze miasta planują zbudowanie zbiornika retencyjnego, oczyszczalni odprowadzanych wód oraz 3,2 km nitek kolektora kanalizacji deszczowej. Wody ze skanalizowanego obszaru, o powierzchni 0,47 km kw., będą ostatecznie trafiały do rzeki Stawek. System zagospodarowania wód opadowych obejmie ponad 41 tys. mieszkańców Świdnika.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.