PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętkorzyskie. Unijne dofinansowanie do budowy odcinka Czarnca–Włoszczowa Północ

  • PAP/AH    13 kwietnia 2018 - 14:06
Świętkorzyskie. Unijne dofinansowanie do budowy odcinka Czarnca–Włoszczowa Północ
(Fot. PKP PLK)

Umowę na dofinansowanie budowy odcinka kolejowego Czarnca–Włoszczowa Północ podpisały w piątek (13.04) władze woj. świętokrzyskiego. Inwestycja, która o ok. 30 min. skróci podróż z Kielc do Warszawy, wyniesie prawie 52,5 mln zł, z czego ponad 36 mln zł stanowić będzie unijne wsparcie.
  • Linia, która połączy Kielce z Centralną Magistralą Kolejową (CMK) pozwoli m.in. skrócić podróż z Kielc do Warszawy o ok. 30 minut.
  • Utworzy również alternatywną trasę dla pociągów podczas zamknięć torowych oraz usprawni transport towarowy.
  • To kolejna inwestycja kolejowa realizowana w woj. świętokrzyskim.

Przetarg na budowę odcinka kolejowego Czarnca-Włoszczowa Północ, która zrealizowana zostanie w formie "zaprojektuj i wybuduj", PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) ogłosiły pod koniec sierpnia ub.r. Linia, która połączy Kielce z Centralną Magistralą Kolejową (CMK) pozwoli m.in. skrócić podróż z Kielc do Warszawy o ok. 30 minut. Obecnie taka podróż najszybszym pociągiem linią nr 8 trwa ok. 2 godz. 47 min.

Pod koniec ubiegłego roku władze województwa wyłoniły wykonawcę zadania, natomiast w piątek w Kielcach podpisana została z przedstawicielami PKP PLK (beneficjentem) umowa na unijne wsparcie tego przedsięwzięcia. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, jako projekt pozakonkursowy.

- W ostatnich miesiącach bardzo wiele mówi się o projektach kolejowych w naszym regionie. Obserwujemy coraz większą popularność tego rodzaju połączeń, widać, że mieszkańcy woj. świętokrzyskiego chcą podróżować koleją. To każe nam orientować się na projekty dot. rozwoju infrastruktury, współpracy ze spółkami kolejowymi - podkreślił marszałek Adam Jarubas.

Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych dla nowej linii kolejowej nr 582. Zadanie dotyczy m.in. wykonania robót branży konstrukcyjnej, inżynieryjnej, budowalnej, torowej, elektrycznej, teletechnicznej i geologicznej. Budowa nowej łącznicy, czyli połączenia posterunku Czarnca ze stacją Włoszczowa Północ ma na celu skrócenie czasu jazdy pociągów przez CMK pomiędzy Kielcami a Warszawą i Łodzią, a także Poznaniem, Szczecinem i Trójmiastem. Linia kolejowa utworzy również alternatywną trasę dla pociągów podczas zamknięć torowych oraz usprawni transport towarowy.

Nowo wybudowany odcinek łączący stację Włoszczowa Północ z Czarncą będzie ok. 3,2-km zelektryfikowaną linią jednotorową. Na nowej łącznicy obowiązywać będzie prędkość maksymalna 100 km/h dla pociągów pasażerskich oraz 80 km/h dla pociągów towarowych. Budowa nowego odcinka powinna zakończyć się w kwietniu 2019 r.

- W przypadku woj. świętokrzyskiego, bardzo cieszymy się, że możemy te linie rozwijać, że coraz większa liczba osób będzie miała dostęp do kolei, która będzie odpowiadała wymaganiom dzisiejszych czasów i będą się mogli poruszać po liniach kolejowych komfortowo i wygodnie - powiedział Tomasz Szydło z PKP PLK.

To kolejna inwestycja kolejowa realizowana w woj. świętokrzyskim. Obecnie trwają modernizacje stacji i przystanków na odcinkach: Skarżysko-Kamienna - Sandomierz i Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kozłów. Inwestycje będą realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Niedawno zakończyły się prace na stacji Włoszczowa Północ - powstał nowy peron oraz przejście podziemne. Inwestycję zrealizowano w ramach modernizacji CMK.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.