PARTNER PORTALU
  • BGK

Świetlówki za elektrośmieci

  • PAP    26 listopada 2010 - 13:49
Świetlówki za elektrośmieci

Wszyscy, którzy w sobotę, Dzień Troski o Środowisko, na parking przed Centrum Handlowym M1 w Markach przyniosą "elektrośmieci", otrzymają energooszczędne świetlówki - poinformował stołeczny ratusz.
Motywem przewodnim Dnia Troski o Środowisko jest prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W godzinach 10-21 na parkingu przed głównym wejściem do mareckiego centrum handlowego staną kontenery, do których będzie można wrzucić starą suszarkę, komputer czy telefon komórkowy. W zamian można dostać - do wyczerpania zapasów - od jednej do dziesięciu energooszczędnych świetlówek.

Od rana w konkursach sprawdzających wiedzę ekologiczną i zabawach zręcznościowych dzieci będą mogły wygrać drobne nagrody. Na scenie wystąpią m.in. zespół Gawęda, cheerleaderki z grupy Bell Arto oraz fani Gwiezdnych Wojen. Konkursy dla najmłodszych będą odbywać się także w samym centrum handlowym.

Podczas Dnia Troski o Środowisko przygotowywane będzie ekograffiti. Podpisując się obok niego będzie można wyrazić poparcie dla odpowiedzialnego gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Do akcji zbierania podpisów dołączą znani aktorzy i celebryci oraz gwiazdy występujące na koncertach towarzyszących obchodom święta ekologii.

O godzinie 15 na scenie wystąpi Mezo. Dwie godziny później zaśpiewa Anna Wyszkoni, a tuż po jej występie, o godzinie 19 - zespół Pectus.

Patronem Dnia Troski o Środowisko jest organizacja ElektroEko. Honorowy patronat nad imprezą objęła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Więcej informacji o pikniku znajduje się na stronie www.zuzyteswietlowki.pl.

"Elektrośmieci" to wszystkie zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie - zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne; powinny być zbierane selektywnie, a następnie poddane bezpiecznemu przetworzeniu i przekazane do recyklingu.

Czytaj też:

Miasta to klucz do zmian w energetyce?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ciekawski, 2010-12-06 23:31:54

    A kto zutylizuje zużyte świetlówki za elektrośmieci?