PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: 13 gmin ze wsparciem UE na wodociągi i kanalizację

  • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 13:50
Świętokrzyskie: 13 gmin ze wsparciem UE na wodociągi i kanalizację
Województwo świętokrzyskie tylko w 55 proc. jest skanalizowane. (fot. pixabay)

• Około 100 mln zł z Unii Europejskiej otrzyma 13 świętokrzyskich gmin na rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz modernizację oczyszczalni ścieków.
• Powstanie blisko 130 km nowych sieci, a pięć oczyszczalni będzie rozbudowanych.
• Marszałek świętokrzyski zaznacza, że zapotrzebowanie na budowę infrastruktury kanalizacyjnej jest w regionie bardzo duże.
We wtorek w Suchedniowie wstępne umowy na dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPO) na lata 2014-2020 popisali przedstawiciele władz regionu i lokalni samorządowcy.

Na konkurs z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w ramach programu wpłynęło 29 projektów, z których 13 odrzucono ze względów formalnych. Z pozostałej grupy jeden projekt nie spełniał kryteriów merytorycznych, a kolejny został wycofany przez wnioskodawcę.

Zarząd województwa świętokrzyskiego zdecydował o wsparciu 14 projektów (dwa zrealizuje ten sam samorząd) kwotą ponad 97,4 mln zł. Wartość wszystkich inwestycji, które utrzymają unijne wsparcie - uwzględniając wkład własny samorządów - przekracza 147,5 mln zł.

Przedsięwzięcia dotyczą budowy, przebudowy lub rozbudowy oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych w gminach: Miedziana Góra, Koprzywnica, Stąporków, Klimontów, Łoniów, Radoszyce, Sędziszów, Chmielnik, Bodzentyn, Solec-Zdrój, Suchedniów (dwa projekty), Samborzec i Sobków.

Dzięki inwestycjom przebudowanych będzie pięć oczyszczalni ścieków, powstanie też jedna nowa. Projekty zakładają także budowę ponad 126 km nowej kanalizacji i ponad siedmiu km wodociągów.

Najwięcej dofinansowania - 22 mln zł - na przedsięwzięcie o wartości ponad 34 mln zł otrzyma gmina Koprzywnica. Samorząd planuje przebudować i rozbudować oczyszczalnię ścieków - chodzi m.in. o nowy reaktor, kontenerową stację zlewczą nieczystości i przebudowę pompowni. Projekt przewiduje również budowę ponad 30 km sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Po zrealizowaniu inwestycji aglomeracja objęta projektem będzie całkowicie skanalizowana.

Czytaj też: Dotacje na zagospodarowanie wód opadowych. Do podziału 300 mln zł

15,8 mln zł dotacji wykorzysta gmina Sędziszów, która zbuduje oczyszczalnię i będzie realizowała II etap budowy kanalizacji. Całkowity koszt projektu to niemal 25 mln zł. Oczyszczalnia będzie obsługiwała gminy Sędziszów i Słupia. Powstanie też prawie 11 km nowej sieci kanalizacyjnej.

Gmina Łoniów dzięki 12,1 mln dofinansowania projektu wartego ponad 18,6 mln zł wybuduje wodociąg w samym Łoniowie oraz sieć kanalizacyjną o długości ponad 15 km w miejscowościach: Łoniów, Łoniów Kolonia, Jasienica, Świniary Stare i Świniary Nowe. Dzięki realizacji projektu poziom skanalizowania aglomeracji wzrośnie z 14 proc. do 100 proc.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podkreślił, że zapotrzebowanie na budowę infrastruktury kanalizacyjnej jest w regionie bardzo duże. "Mamy dziś 55 proc. skanalizowania w skali województwa, więc bardzo dużo jest do zrobienia. Trwa już kolejny nabór w ramach tego działania, gdzie do rozdysponowania będzie 80 mln zł, a kolejne 89 mln zł będzie dostępne w konkursie, który zostanie ogłoszony w trzecim kwartale 2017 r." - dodał.

Jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, lepiej niż z dostępem do kanalizacji sanitarnej jest z wodociągami - tu wskaźnik w regionie wynosi 94 proc.

Wnioski w drugim konkursie w ramach świętokrzyskiego RPO związanym z gospodarką wodno-ściekową będzie można składać między 30 grudnia br. a 16 lutego 2017 r.

Projekty dotyczące tego działania, oprócz inwestycji zwianych z budową lub rozbudową sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i oczyszczalni mogą dotyczyć też budowy przydomowych i przyzakładowych oczyszczalni ścieków oraz instalacji inteligentnych systemów zarządzania wodociągami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.