PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: 58 mln zł z UE na wodociągi i kanalizację

  • PAP/JS    22 czerwca 2017 - 21:01
Świętokrzyskie: 58 mln zł z UE na wodociągi i kanalizację
"Trudno mówić o rozwoju społecznym, gospodarczym, jeśli nie ma sieci wodociągowej i kanalizacyjnej" - mówiono (fot. sejmik.kielce.pl)

40 projektów związanych z budową i modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków oraz ujęć i stacji uzdatniania wody, będzie realizowanych w świętokrzyskich gminach, dzięki 58 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
• Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli m. in. na budowę w regionie 114 km wodociągów i przebudowę 1,6 km sieci, budowę 269 km sieci kanalizacji sanitarnej.

• Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, podkreślił, że to działanie ma silny kontekst lokalny.

W czwartek (22 czerwca) w Kielcach przedstawiciele samorządów i spółek samorządowych podpisali umowy z reprezentantami zarządu woj. świętokrzyskiego, na wsparcie projektów funduszami UE. Inwestycje będą realizowane w 37 gminach. Dofinansowanie wynosi ok. 64 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych projektów.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, podkreślił, że to działanie ma silny kontekst lokalny. "Trudno mówić o rozwoju społecznym, gospodarczym, jeśli nie ma sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. To jest minimalny standard jakości życia mieszkańców i background pod rozwój gospodarczy i infrastrukturę rozwojową" - mówił. Zaznaczył, że ważne jest też, iż prace budowlane przy realizacji projektów, zrealizują najczęściej lokalne firmy.

Przedstawiciel zarządu woj. świętokrzyskiego Piotr Żołądek ocenił, że przedsięwzięcia, w znaczący sposób poprawią wskaźniki województwa, dotyczące poziomu skanalizowania i zwodociągowania gmin, przedstawiane przez Główny Urząd Statystyczny. "Ostatnie dane pokazują, że województwo jest zwodociągowane w 94 proc., a skanalizowane w 56 proc." - dodał.

Zakres rzeczowy projektów, na realizację których zostały zawarte umowy, obejmuje: budowę, przebudowę lub modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; budowę lub przebudowę oczyszczalni ścieków, ujęć wody oraz stacji uzdatniania wody, a także budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Gmina Bieliny na realizację wartego prawie 6 mln zł projektu otrzymał ok. 2 mln zł wsparcia. Przedsięwzięcie dotyczy budowy niemal 7 km kanalizacji w północnej części gminy - Bielinach-Podlesiu i części miejscowości Kakonin, w miejscach nowych terenów pod zabudowę. Powstanie też ok. 1,2 km wodociągu, który pozwoli na połączenie sieci w północnej i południowej części gminy.

"To strategiczna inwestycja. Gminy znajdujące się w obszarze Gór Świętokrzyskich mają problem jeśli chodzi o zasoby wody - ta inwestycja pozwoli na połączenie dwóch wodociągów, co umożliwi sterowanie systemem ich zasilania" - wyjaśniał dziennikarzom wójt Bielin, Sławomir Kopacz.

Dodał, że gmina jest już całkowicie zwodociągowana, a realizacja projektu przyniesie też niemal całkowite uzbrojenie w kanalizację północnej części gminy.

Gmina Wodzisław dzięki 2 mln zł wsparcia wybuduje 246 przydomowych oczyszczalni ścieków w 36 miejscowościach. Z kolei w gminie Słupia (ponad 725 tys. zł wsparcia) powstanie ok. 2 km wodociągu z przyłączami do 32 posesji, a 29 posesji oddalonych od zwartej zabudowy zyska przydomowe oczyszczalnie. Samorząd planuje także zakup wozu asenizacyjnego z ciągnikiem. Natomiast gmina Klimontów wybuduje 12 km wodociągu w miejscowościach Nawodzice, Rybnica i Nowa Wieś - środki UE to 1,8 mln zł.

W woj. świętokrzyskim w ramach naboru na wsparcie inwestycji z gospodarki wodno-ściekowej z PROW, wpłynęło 87 wniosków na 116 mln zł dofinansowania. Ustalono listę rankingową, a dalszemu procedowaniu podlegały 73 wnioski. Dostępne środki - 58 mln zł - pozwoliły na dofinansowanie 40 projektów.

Umowy z wnioskodawcami, którzy nie zmieścili się w limicie środków dostępnych dla województwa, ale znaleźli się na liście rankingowej, będą podpisywane w miarę uwalniania funduszy, w ramach oszczędności po przetargach przy realizacji inwestycji.

Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli m. in. na budowę w regionie 114 km wodociągów i przebudowę 1,6 km sieci, budowę 269 km sieci kanalizacji sanitarnej, budowę 2361 przydomowych oczyszczalni ścieków, budowę sześciu i modernizację dwóch ujęć wody oraz budowę pięciu i przebudowę dwóch oczyszczalni ścieków. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.