PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Gminy i powiat zaoszczędzą na wspólnym zakupie prądu

  • aw/PAP    25 listopada 2015 - 17:18
Świętokrzyskie: Gminy i powiat zaoszczędzą na wspólnym zakupie prądu
fot.fotolia

900 tys. zł oszczędności rocznie ma przynieść wspólny zakup gazu dla gmin powiatu sandomierskiego i podległych im jednostek, planowany od 2016 r. Połowa tej kwoty ma być przeznaczana na wsparcie opieki paliatywnej w szpitalu w Sandomierzu.
Podpisanie umowy przez podmioty zrzeszone w Sandomierskiej Grupie Zakupowej z wyłonionym w przetargu dostawcą gazu zaplanowano na poniedziałek (30 listopada).

Jak poinformowała asystent burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło, grupę zakupową tworzy starostwo, dziewięć gmin powiatu, sandomierskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego. Umowa będzie dotyczyła w sumie 70 podmiotów, są wśród nich m.in. szkoły, instytucje samorządowe i miejscowe muzeum.

10 proc. oszczędności - wiedzą na co wydadzą

Według orientacyjnych wyliczeń, wspólny zakup gazu wykorzystywanego przede wszystkim jako paliwo grzewcze ma przynieść ok. 900 tys. zł oszczędności rocznie - to ok. 10 proc. obecnie wydawanych na ten cel przez członków grupy pieniędzy. Także mieszkańcy, którym dotąd do domów ciepło dostarczały samorządowe zakłady, będą mogli odczuć oszczędności. Roczna umowa z dostawcą paliwa ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

"Połowę oszczędności z tytułu zakupu gazu każda gmina ma przekazywać jako dotację celową na wsparcie oddziału paliatywnego naszego szpitala. Prawdopodobnie będzie to czynione na koniec roku, na podstawie odpowiedniej uchwały podjętej przez radę każdej z gmin" - wyjaśniła Zioło.

Jak dodała, początkowo w gronie partnerów zastanawiano się nad przeznaczeniem tej kwoty na budowę hospicjum, ale uznano, że inwestycja jest skomplikowana pod względem formalnym. Zioło oceniła, że wsparcie dla oddziału medycyny paliatywnej szpitala będzie "wymierną pomocą" dla miejsca, które jest niedoinwestowane, a ciągle rośnie liczba chorych, która potrzebują takiej opieki.

"Chodzi o to, żeby nie przejeść oszczędności, nie wydać tych pieniędzy na inne przedsięwzięcia. Uznaliśmy, że każdemu samorządowi gminnemu problem opieki paliatywnej jest bliski, bo szpitalny oddział liczący 20 łóżek jest jedynym miejscem na terenie powiatu, które przynosi ulgę w cierpieniu" - podkreśliła Zioło.

Grupa samorządów przymierza się także do wspólnego zakupu energii elektrycznej. Część oszczędności, jakie wynikną z możliwości negocjacji cen energii dostarczanych w ramach grupy, również ma być przekazywana na cele społeczne.

Działania w celu finalizacji tego przedsięwzięcia są planowane w przyszłym roku. Umowy gmin powiatu sandomierskiego z dotychczasowymi dystrybutorami prądu kończą się w grudniu 2016 r. i nowy dostawca mógłby dostarczać energię od 2017 r.

Przypomnijmy, że po raz czwarty rozstrzygnięto niedawno przetarg na wspólny zakup prądu w woj. śląskim. Tam oszczędności z tego tytułu dla uczestników wspólnego zakupu to łącznie 11 mln złotych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.