PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie kupi cztery szynobusy

  • PAP    17 sierpnia 2010 - 15:06

Cztery dwuczłonowe zespoły trakcyjne zakupi do regionalnych przewozów pasażerów samorząd Świętokrzyskiego od bydgoskiej spółki Pojazdy Szynowe PESA.
Tabor trafi do eksploatacji do końca listopada 2011 roku - zakłada podpisana we wtorek umowa stron transakcji.

Jak powiedział marszałek świętokrzyski Adam Jarubas, nowoczesne szynobusy mają zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki podróżowania po regionie. Budżet województwa wyłoży na ich zakup 9 mln zł, natomiast resztę - ponad 36 mln zł - dołoży Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i państwowy fundusz kolejowy - poinformował marszałek na konferencji prasowej.

Nowe szynobusy zostaną wyposażone w najnowszej generacji energooszczędny napęd elektryczny. Każdy dwuczłonowy zestaw zabierze jednorazowo 250 pasażerów na miejscach siedzących: - W zależności od warunków trakcyjnych, rozwijać będzie prędkość do 130 km/godz. - zapowiedział członek zarządu PESY Zenon Duszyński.

Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding udzielą inwestorowi pięcioletniej gwarancji na swój produkt. Prototyp jednostki zakontraktowanej przez woj. świętokrzyskie zostanie zaprezentowany we wrześniu na międzynarodowych targach kolejnictwa w Berlinie.

PESA to krajowy potentat w produkcji taboru szynowego. Oferowana przez tego producenta rodzina szynobusów ELF obejmuje blisko sto wersji pojazdów, które są dostosowane do przewozów pasażerów na terenie aglomeracji, regionów i między regionami. Do 2013 r. PESA ma dostarczyć 186 tramwajów Warszawie Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • turysta z północy, 2010-08-17 17:40:55

    Nie rozumiem? Po co Świętokrzyskiemu szynobusy skoro w tym województwie prawie nigdzie nie ma kolei i jak tu szynobusami dojechać do atrakcji turystycznych? Potwierdza się stereotyp o braku myślenia w Polsce Wschodniej. Niestety.