PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie kupiło szynobus za 12 mln zł

  • bad    25 sierpnia 2015 - 17:32
Świętokrzyskie kupiło szynobus za 12 mln zł
Acatus Plus dołączy do rodziny 6 komfortowych pojazdów trzyczłonowych Impuls. Fot. wikipedia

W lutym przyszłego roku na świętokrzyskie tory wyjedzie nowy szynobus. Nowoczesny pojazd kosztował niemal 12 mln zł.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz wicemarszałek Jan Maćkowiak 25 sierpnia podpisali umowę na dostawę nowego trójczłonowego pojazdu szynowego z napędem elektrycznym, który będzie woził pasażerów w regionie już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dostarczy go Spółka Pesa Bydgoszcz.

Bezpieczeństwo pasażerów priorytetem

Pojazdem tym będzie nowy Acatus Plus o wartości 11 931 000,00 zł. Wnętrze pojazdu wyposażone będzie w minimum 150 komfortowych miejsc siedzących. Pojazd będzie w pełni dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych z wydzielonymi miejscami do bezpiecznego podróżowania i windą. W pociągu będą też specjalne miejsca do przewożenia rowerów oraz dużych bagaży. Udogodnieniem dla pasażerów będzie również m.in. klimatyzacja w całym pojeździe, gniazdka elektryczne przy fotelach, możliwość korzystania z bezpłatnego bezprzewodowego internetu czy też zakupu biletu w automacie biletowym.

- Podpisujemy umowę na jeden skład trakcyjny i bardzo się z tego cieszymy, ale mamy nadzieję, że nie będzie to ostatni szynobus, jaki niebawem trafi do województwa świętokrzyskiego i będzie służył naszym mieszkańcom - powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Acatus Plus dołączy do rodziny 6 komfortowych pojazdów trzyczłonowych Impuls produkcji Newag S.A., użytkowanych przez pasażerów na terenie województwa świętokrzyskiego od października 2014 roku. Środki na jego zakup pochodzą z dotacji celowej budżetu państwa oraz funduszu kolejowego. Wyprodukuje go Spółka Pesa z Bydgoszczy. Nowy szynobus ma zostać odebrany do 29 lutego 2016 roku.

- Decyzję o przetargu podjęliśmy, gdy podliczyliśmy wydatki z poprzedniego projektu i okazało się, że mamy możliwość zakupu dodatkowego szynobusu. Cieszymy się, że wygrała firma, która jest liderem na rynku jeżeli chodzi o produkcję pojazdów szynowych i zdobywa obecnie zachodnie rynki - powiedział marszałek Jan Maćkowiak.

Marszałkowie Adam Jarubas i Jan Maćkowiak podpisali umowę z przedstawicielami Spółki Pesa Bydgoszcz - wiceprezesem zarządu Robertem Świechowiczem oraz prokurentem Maciejem Maciejewskim.

- Pesa jest dziś największym producentem w Polsce, ale trzeba pamiętać, że sukces PESY rozpoczął się właśnie od zamówień samorządowych i to właśnie te zamówienia zbudowały rynek tych pojazdów. Będzie to pojazd bardzo nowoczesny, ale też sprawdzony bowiem produkujemy je już od 10 lat. Będzie spełniał najwyższe normy bezpieczeństwa, które są dla nas priorytetem. Samorząd województwa miał bardzo duże wymagania dotyczące pojazdu i postaramy się jak najbardziej, aby nasz pojazd je spełniał - powiedział wiceprezes zarządu Spółki Pesa Bydgoszcz, Robert Świechowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Czyż, 2015-08-26 10:58:57

    Chciałoby się więcej, ale dobra i jedna sztuka nowoczesnej Pesy.