PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie liczy śmieci od osoby

  • PAP    1 stycznia 2013 - 11:13
Świętokrzyskie liczy śmieci od osoby

Świętokrzyskie gminy decydując o wysokości i metodzie naliczania opłat za śmieci w zdecydowanej większości przyjęły zasadę liczenia płatności od liczby osób, które zamieszkują gospodarstwo domowe.
Obowiązek uchwalenia sposobu naliczania tych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości. Według jej zapisów gminy mogą wybrać tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania opłat: od gospodarstwa domowego, od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody w danej nieruchomości.

Czytaj też: Śmieci tematem nr 1

Mieszkańcy Kielc od lipca 2013 r. zapłacą miesięcznie od osoby 9 zł 50 gr za odpady posegregowane i 12 zł za niesegregowane.

Podobną metodę przyjęto w drugim co do wielkości mieście woj. świętokrzyskiego - Ostrowcu Świętokrzyskim. Opłaty za wywóz śmieci będą wynosić tam 7,50 zł za odpady posegregowane i 14 zł za nieposegregowane.

Taki sam wariant wybrali radni Sandomierza ustalając opłaty odpowiednio na 7 zł i 10 zł miesięcznie. Podobnie w Jędrzejowie: 5,5 zł i 11 zł.

Czytaj też: Które gminy czekają na nowelizację ustawy?

Według tej samej metody, ale po zdecydowanie niższych stawkach będą obliczane rachunki za wywóz śmieci w mniejszych gminach regionu. W gminie Oksa w powiecie jędrzejowskim za odpady posegregowane gospodarstwa domowe będą płacić 3,50 zł od osoby, a 7 zł za nieposegregowane.

Z kolei radni Sitkówki-Nowiny w powiecie kieleckim ustalili stawki na: 4 zł i 8 zł od osoby. Decyzja rady spotkała się jednak ze sprzeciwem wójta gminy. Jak powiedział w poniedziałek wójt Stanisław Barycki, przyjęte stawki nie mają uzasadnienia. "Z chwilą podpisania uchwały przez przewodniczącego, zaskarżę ją u wojewody (...) Radni dopuścili się rażącego naruszenia prawa i statutu gminy" - dodał.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci.

Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-01-02 19:23:21

    Sprawiedliwa opłata to: Opłaty za odbiór odpadów należy naliczać za kg. Odpady jak inny towar należy naliczać w/g wagi. Są wagi do tego celu tylko je zamontować. Odpady w segregatorniach też są odbierane w/g tonażu. Tu nie ma problemu a brak wiedzy administracji to prawdziwy problem. Cena o...dbioru odpadów będzie niska gdy będą segregowane i jak pełna selekcja będzie w rejonowych instalacjach. Odpowiem na pytania - T.Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń