PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Ponad 5 mln zł dotacji z UE na modernizację sortowni odpadów

  • PAP/rs    2 listopada 2017 - 14:50
Świętokrzyskie. Ponad 5 mln zł dotacji z UE na modernizację sortowni odpadów
Łączny koszt modernizacji sortowni odpadów w Janczycach to prawie 9 mln zł. Fot. Fotolia

Ponad 5 mln zł unijnego dofinansowania na modernizację sortowni odpadów otrzymał Międzygminny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach. W czwartek podpisano pre-umowę na realizację tej inwestycji, która zwiększy efektywność i wydajność sortowni.
• Przedmiotem prac jest wykonanie modernizacji i rozbudowy linii technologicznej sortowni odpadów komunalnych w celu wprowadzenia zwiększonej automatyzacji procesów.

• Zmodernizowane elementy przewidziano na etapie rozbudowy zakładu w 2015 r., jednak wtedy, ze względu na środki finansowe, nie zostały one zamontowane. Teraz będą modułowo dokładane, przez co zwiększą wydajność i efektywność samej sortowni.

• Łączny koszt inwestycji to prawie 9 mln zł, z czego ponad 5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.


Pre-umowę na realizację inwestycji podpisali prezes Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach Leszek Wołowiec oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Przedmiotem prac jest wykonanie modernizacji i rozbudowy linii technologicznej sortowni odpadów komunalnych w celu wprowadzenia zwiększonej automatyzacji procesów odzysku frakcji materiałowych przeznaczonych do recyklingu, jak również umożliwienia efektywnego przetwarzania odpadów zbieranych w różnych systemach zbiórki, tj. zarówno jako odpady zmieszane, jak i odpady zbierane selektywne.

- To elementy, które przewidzieliśmy na etapie rozbudowy zakładu w 2015 r., z tym, że wtedy, ze względu na środki finansowe, nie zostały one zamontowane. Teraz będą modułowo dokładane, przez co zwiększą wydajność i efektywność samej sortowni - wyjaśnił Wołowiec. Podkreślił, że inwestycja jest zgodna z kierunkiem wyznaczanym przez Ministerstwo Środowiska.

Na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach znajdują się trzy podstawowe instalacje: do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, do przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów, oraz instalacja do składowania odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz z ich sortowania.

- Zakres umowy dotyczy dodatkowego doposażenia linii sortowniczej o m.in. separatory, rozrywarkę do worków czy wózek widłowy - tłumaczył Wołowiec. Dodał, że rozbudowana zostanie także stacja stężonego powietrza oraz "dostosowany zostanie układ zasilania do docelowej mocy, pobieranej przez zakład".

Międzygminny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach rozpoczął działalność w 2013 r. po wyłonieniu ze struktury Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Spółka prowadzi działalność w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz zarządza Zakładem Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach, który funkcjonuje od 2005 r. Zakład zagospodarowuje odpady z 18 gmin z powiatów: opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego. Obszar ten obejmuje ok. 150 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.