PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Są pieniądze na dotacje na wymianę pieców

  • PAP/EM    28 lutego 2017 - 16:16
Świętokrzyskie: Są pieniądze na dotacje na wymianę pieców
Program "Zorza - czyste powietrze nad świętokrzyskim" skierowany jest do mieszkańców regionu, którzy posiadają własne kotłownie (fot. pixabay)

• Od środy (29 lutego) mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli składać wnioski o dotacje na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne.
• Wymiana nastąpi w ramach programu „Zorza”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Na ten cel zarezerwowano w 2017 roku 2,5 mln zł.

"Chcemy w ten sposób poprawić jakość powietrza w regionie. Chodzi głównie o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery oraz ograniczenie emisji pyłów PM2,5 i PM10" - powiedział wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Marek Gos.

Program "Zorza - czyste powietrze nad świętokrzyskim" skierowany jest do mieszkańców regionu, którzy posiadają własne kotłownie. Osoby starające się o dofinansowanie inwestycji ze środków WFOŚiGW w Kielcach muszą wymienić źródło ciepła na nowoczesny piec o wyższej sprawności, co najmniej czwartej lub piątej klasy, według norm europejskich. "To urządzenia, które są dużo sprawniejsze. Jeśli chodzi o emisję spalin, niektóre kotły piątej klasy dorównują pod tym względem kotłom na paliwa ciekłe" - zapewnił Gos.

"Trzeba zdemontować stary kocioł, dokonać zakupu nowego i go zainstalować. W ramach inwestycji można też przyłączyć piec do sieci ciepłowniczej lub gazowej, z trwałym odłączeniem dotychczasowej instalacji" - dodał.

Kwota dofinansowania wynosi 25 proc. całości inwestycji. W przypadku kotłów czwartej klasy dotacja nie może przekroczyć 3 tys. zł, a w przypadku kotłów o wyższej sprawności - 4 tys. zł.

Gos dodał, że wymiana kotła na sprawniejszy musi być dokonana jeszcze w tym roku. "Osoba starająca się o dofinansowanie musi złożyć w naszym funduszu fakturę. Można mieć dwie faktury - jedną na zakup pieca, drugą na wykonanie instalacji nowego pieca. Oprócz tego konieczne jest złożenie oświadczenia, że taki piec został zamontowany. Musi ono być potwierdzone przez wykonawcę inwestycji" - podkreślił Gos.

Na wymianę pieców na bardziej ekologiczne WFOŚiGW w Kielcach przeznaczył z własnych środków 2,5 mln zł. Dokumenty można będzie składać od środy w siedzibie funduszu aż do wyczerpania całej puli przeznaczonej na realizację programu. "Myślę, że z wykorzystaniem wszystkich środków nie powinniśmy mieć problemów. Zainteresowanie jest duże. Coraz więcej osób przychodzi i dzwoni do nas, pytając o szczegóły programu" - wskazał wiceprezes Funduszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • xxx, 2017-03-01 11:43:46

    Aaaaaa rozumiem, bo w Kielcach luty ma 29 dni :):):):)