PARTNER PORTALU
  • BGK

Swobodna twórczość w deklaracjach śmieciowych

  • GK    24 maja 2013 - 11:16
Swobodna twórczość w deklaracjach śmieciowych

Według generalnego inspektora ochrony danych osobowych, gminy, ustalając wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, okazały się bardzo twórcze.
Jakich danych gmina może żądać od osób składających deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami?

Czy na potrzeby ich weryfikacji może domagać się złożenia oświadczenia np. o przebywaniu w więzieniu lub domu opieki społecznej? Co zrobić, gdy zebrano zbyt wiele danych?

Czytaj też: RIO wytyka błędy w deklaracjach śmieciowych

Odpowiedziom na te pytania poświęcona będzie konferencja dra Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, która odbędzie się 27 maja 2013 r., godz. 11.00 w sali konferencyjnej na XII piętrze budynku Intraco, ul. Stawki 2, Warszawa.

W opinii dra Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, gminy, ustalając wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, okazały się bardzo twórcze.

Dowodzą tego zarówno doniesienia medialne, jak i wpływające do GIODO skargi i pytania. Także wojewodowie zwrócili się do GIODO z prośbą o wskazówki dotyczące tego, czy w ramach działań nadzorczych nad działalnością prawodawczą gmin powinni blokować uchwały rad gmin.

GIODO po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń przygotował opracowanie wskazujące, jakiego rodzaju dane są rzeczywiście adekwatne do celu, który ma być przez gminę osiągnięty.

Zgodnie bowiem z podstawową zasadą wynikającą z art. 51 Konstytucji RP, władza publiczna nie może pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Dlatego gmina poprzez przyjętą uchwałę nie może zmuszać obywateli do ujawniania danych wykraczających ponad to, co jest absolutnie konieczne do realizacji danego zadania.

Podczas konferencji dr Wojciech Rafał Wiewiórowski przedstawi oficjalne stanowisko w sprawie zakresu danych, jakie mogą być pozyskiwane przez gminy na potrzeby gospodarki odpadami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Filip, 2013-11-11 12:54:55

    Chciałem polecić dobry artykuł rbdo.pl/obowiazki-biur-rachunkowych-wynikajace-z-ustawy-o-ochronie-danych-osobowych/ dot. ochrony danych osobowych w biurach rachunkowych lepiej to sprawdzić bo dużo firm jest rozliczanych przez nawet najmniejsze biura, a podobno tylko 20% biur rachunkowych spełnia u...stawowe wymagania  rozwiń
  • Wolność dla niewolonych, 2013-05-26 12:15:57

    "Zgodnie bowiem z podstawową zasadą wynikającą z art. 51 Konstytucji RP, władza publiczna nie może pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym". Każdy więc ma prawo do niepłacenia zbędnych i anachronicznych haraczy a j...eśli chce już egzekwować to niech wie, że koszty egzekucji przekraczają wielokrotnie wysokość zobowiązania... Tak więc Babciu - po co to wszystko?...  rozwiń