PARTNER PORTALU
  • BGK

Sygnalizacja w mieście. Niepodległości monitorowana

  • www.krosnocity.pl, (Piotr Dymiński)    26 września 2011 - 10:19
Sygnalizacja w mieście. Niepodległości monitorowana

Przebudowa drogi 991 (ul. Niepodległości w Krośnie) oraz remont mostu, powinny zakończyć się zgodnie z harmonogramem, w końcu tego tygodnia.
Skrzyżowanie obok Straży Pożarnej jest monitorowane, pojawią się też nowe skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Kamery na skrzyżowaniu ul. Niepodległości i Lwowskiej mogą w przyszłości przyczynić się do bardziej racjonalnego ustawienia cyklu sygnalizacji świetlnej. – Dzięki kamerom będziemy mogli śledzić natężenie ruchu na skrzyżowaniu, być może w przyszłości wprowadzimy jakieś zmiany. Będziemy się przyglądać sytuacji – zapewnia naczelnik Wydziału Drogownictwa UM, Ryszard Sokołowski.

Kamery będą także śledzić ruch samochodów w nocy, kierując sygnalizacją przy małym natężeniu ruchu. W miejscu tego skrzyżowania nie rozważano budowy ronda. Po pierwsze wymagałoby ono wyburzeń, a po drugie jak informuje zastępca naczelnika wydziału Drogownictwa UM, Leszek Ziarkowski – rondo najlepiej sprawdza się tam, gdzie jest w miarę równomierny ruch z różnych kierunków.

Tam gdzie jeden kierunek jest wyraźnie dominujący, tak jak w omawianym przypadku, ronda się nie sprawdzają.

W związku z przebudową, sygnalizacja świetlna pojawi się na dwóch kolejnych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Niepodległości: na skrzyżowaniu z Powstańców Warszawskich oraz na skrzyżowaniu z ul. Żółkiewskiego i Korczyńską. Zielone światło dla pieszych będzie „wzbudzane” ręcznie, podobnie jak to ma miejsce na kilku innych skrzyżowaniach w mieście.

Kierowcy narzekają na funkcjonującą w nocy sygnalizację na tzw. „obwodnicy”, na skrzyżowaniach z ul. Zręcińską i Czajkowskiego. Pytają, dlaczego na innych skrzyżowaniach w nocy można wyłączyć sygnalizację, a w tych przypadkach często trzeba stać. – Niesłusznie – mówią urzędnicy.

Okazuje się, że są to nowe skrzyżowania z wbudowaną pętlą indukcyjną. W nocy przez cały czas pali się zielone światło na głównej drodze, drodze krajowej 28. Natomiast dzięki pętli indukcyjnej wykrywane są nadjeżdżające auta z dróg podporządkowanych i zmieniane są światła.

To oznacza, że teoretycznie kierowca jadący od strony drogi podporządkowanej w nocy, niemal zawsze najedzie na czerwone światło. Jednak nie powinno to być dotkliwe, bo światło szybko zmieni się na zielone.

Sygnalizacja świetlna powstanie również przy wyjeździe z ul. Dmochowskiego. Termin zakończenia prac zależeć będzie jednak od tego, jak szybko uda się uzyskać zgodę na wycięcie drzewa, które rośnie na przyszłej jezdni. W najgorszym przypadku zajmie to dwa miesiące. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.