PARTNER PORTALU
  • BGK

System informacji pasażerskiej w Szczecinku

  • PAP    23 listopada 2011 - 15:31
System informacji pasażerskiej w Szczecinku

W Szczecinku ruszyła w tym tygodniu budowa systemu informacji pasażerskiej, podającego rzeczywisty czas przyjazdu autobusu Komunikacji Miejskiej - poinformował w środę rzecznik ratusza Konrad Czaczyk.
Inwestycja kosztuje 1,08 mln zł i jest realizowana w ramach unijnego programu Civitas Plus Renaisansse. Unijne wsparcie dla miasta wynosi 50 proc. kosztów netto.

Na 6 najważniejszych przystankach w mieście, z których odjeżdża najwięcej pasażerów, zostaną zamontowane 40-calowe wyświetlacze. Prezentowany będzie na nich rzeczywisty czas przyjazdu autobusu, co umożliwi system umieszczonych na trasach elektronicznych bramek oraz urządzeń GPS, zainstalowanych w pojazdach Komunikacji Miejskiej.

Prokurent ds. technicznych Komunikacji Miejskiej w Szczecinku Roman Romanów powiedział w środę, że w urządzenia GPS zostaną wyposażone wszystkie autobusy spółki.

Rzeczywisty czas kursowania pojazdów Komunikacji Miejskiej będzie można również sprawdzić na stronie internetowej firmy oraz za pomocą telefonu komórkowego.

Dodatkowo w ramach projektu na dziesięciu przystankach zostaną zamontowane nowoczesne, przeszklone wiaty z poliwęglanu i aluminium.

Montaż wszystkich urządzeń systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz wiat przystankowych powinien zakończyć się do 28 lutego 2012 r. Prace prowadzi fińska firma Seasam House Oy, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg.

Szczecinecka Komunikacja Miejska dysponuje obecnie 30 autobusami, które obsługują 14 linii o łącznej długości 174 km. W ubiegłym roku firma przewiozła łącznie 3,18 mln pasażerów. Dziennie z miejskiej komunikacji w Szczecinku korzystało 8,7 tys. osób.

Civitas Plus Renaisansse jest jednym z pięciu (pozostałe to Elan, Archimedes, Modern i Mimosa) prowadzonych bezpośrednio przez Komisję Europejską programów, związanych z rozwojem ekologicznych i wydajnych systemów transportu publicznego. Budżet wszystkich programów Civitas Plus wynosi 80 mln euro.

W programie Civitas Plus Renaisansse uczestniczy pięć europejskich miast. Trzy z nich - Perugia (Włochy), Bath (Wielka Brytania), Szczecinek (Polska) - są miastami wiodącymi, dwa - Skopje (Macedonia) i Gorna Orahovica (Bułgaria) - miastami uczącymi się. Program został rozpisany na lata 2008-2012.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: