System mieszany uelastyczni opłaty za śmieci

Minister Michał Boni poinformował w czwartek we Wrocławiu na spotkanie z wojewodami, że na posiedzeniach komisji senackich zostały przyjęte poprawki do tzw. ustawy śmieciowej w ramach innej ustawy - ustawy o odpadach.
System mieszany uelastyczni opłaty za śmieci

Według ministra poprawki "uelastycznią kształtowanie opłat za wywóz śmieci, wprowadzając tzw. system mieszany". Jak dodał obecnie w ustawie śmieciowej parametry naliczania opłat są "zero-jedynkowe" - albo bierze się pod uwagę jeden element, albo inny.

"Myślę, że trzeba brać pod uwagę jednocześnie rożne elementy, a zmiany w tej ustawie będą bardziej dopasowanej do potrzeb obywateli" - mówił Boni na konferencji prasowej.

Czytaj też: Koszalin wsztrzmuje prace nad uchwałami śmieciowymi

Do końca roku rady gmin powinny w specjalnych uchwałach ustalić wysokość stawek za odbiór śmieci i metodę ich naliczania. Według danych MAC do tej pory zrobiło to 10-15 proc. gmin w kraju. "Być może Senat na posiedzeniu 11 i 12 grudnia przyjmie wniosek o wydłużenie tego terminu" - mówił Boni.

Według nowych przepisów ustawy śmieciowej, które mają wejść w życie w lipcu 2013 r. to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy aby ustawa śmieciowa nie obowiązuje od 01 stycznia 2012 r.? Czy nie ma gminy która już prowadzi gospodarkę śmieciową wg. tych przepisów.? 18 - to miesięczne Vacatio legis nie upoważnia do pisania, że ustawa obowiązuje od lipca 2013 r. !

Henhor, 2012-12-07 09:00:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE