PARTNER PORTALU
  • BGK

System mieszany uelastyczni opłaty za śmieci

  • PAP    6 grudnia 2012 - 17:37
System mieszany uelastyczni opłaty za śmieci

Minister Michał Boni poinformował w czwartek we Wrocławiu na spotkanie z wojewodami, że na posiedzeniach komisji senackich zostały przyjęte poprawki do tzw. ustawy śmieciowej w ramach innej ustawy - ustawy o odpadach.
Według ministra poprawki "uelastycznią kształtowanie opłat za wywóz śmieci, wprowadzając tzw. system mieszany". Jak dodał obecnie w ustawie śmieciowej parametry naliczania opłat są "zero-jedynkowe" - albo bierze się pod uwagę jeden element, albo inny.

"Myślę, że trzeba brać pod uwagę jednocześnie rożne elementy, a zmiany w tej ustawie będą bardziej dopasowanej do potrzeb obywateli" - mówił Boni na konferencji prasowej.

Czytaj też: Koszalin wsztrzmuje prace nad uchwałami śmieciowymi

Do końca roku rady gmin powinny w specjalnych uchwałach ustalić wysokość stawek za odbiór śmieci i metodę ich naliczania. Według danych MAC do tej pory zrobiło to 10-15 proc. gmin w kraju. "Być może Senat na posiedzeniu 11 i 12 grudnia przyjmie wniosek o wydłużenie tego terminu" - mówił Boni.

Według nowych przepisów ustawy śmieciowej, które mają wejść w życie w lipcu 2013 r. to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Henhor, 2012-12-07 09:00:55

    Czy aby ustawa śmieciowa nie obowiązuje od 01 stycznia 2012 r.? Czy nie ma gminy która już prowadzi gospodarkę śmieciową wg. tych przepisów.? 18 - to miesięczne Vacatio legis nie upoważnia do pisania, że ustawa obowiązuje od lipca 2013 r. !