PARTNER PORTALU
  • BGK

System Poznańskiego Roweru Miejskiego zostanie rozbudowany

  • PAP/em    10 grudnia 2015 - 13:54
System Poznańskiego Roweru Miejskiego zostanie rozbudowany
Ponad tysiąc pojazdów ma liczyć za trzy lata system Poznańskiego Roweru Miejskiego (fot. pixabay)

Zakończony w listopadzie czwarty sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego był rekordowy w historii funkcjonowania systemu: liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 33 tys., rowery wypożyczono 123 tys. razy. PRM liczył 37 stacji z ponad 440 rowerami.
Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) poinformował, że w najbliższych latach zamierza rozbudować system do ponad 100 stacji i ponad 1 tys. rowerów. Przetarg wyłoni operatora, który będzie zarządzał stacjami i rozbuduje system. Projekt rozbudowy ma być realizowany w latach 2016-2018.

Jak podało Biuro Prasowe ZTM, w przyszłym roku w mieście przybędzie 25 stacji i 250 rowerów, natomiast w latach 2017 i 2018 - odpowiednio po 20 stacji i 200 rowerów. Jednocześnie ma być prowadzona sukcesywna wymiana najstarszych terminali na stacjach PRM na nowoczesne, z panelami dotykowymi i możliwością wnoszenia płatności za pomocą kart płatniczych.

Czytaj też: Miejskie rowery coraz bardziej popularnym środkiem transportu

W kolejnych latach funkcjonowania systemu, użytkownicy rowerów miejskich będą mogli korzystać z pojazdów wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci. Wprowadzona będzie też możliwość wypożyczania roweru bez konieczności rejestracji w systemie PRM. Wynajem będzie się odbywał na podstawie danych zawartych w karcie płatniczej, którą użytkownik opłaci wypożyczenie roweru.

ZTM zapowiedział też wprowadzenie preferencyjnych opłat za korzystanie z rowerów dla użytkowników Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej PEKA.

Systemem miejskich wypożyczalni rowerów w Poznaniu zarządzała do tej pory firma Nextbike Polska. Od kwietnia tego roku w Poznaniu działało 16 stacji ze 170 pojazdami. W lipcu sieć powiększono i łącznie do dyspozycji użytkowników udostępniono 37 stacji z ponad 440 rowerami.

Operator podawał, że po rozbudowie i modernizacji, Poznań dysponował w tym sezonie najnowocześniejszą siecią rowerów miejskich w Polsce i czwartą pod względem wielkości w kraju.

System miejskich rowerów działa w Poznaniu od kwietnia 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.