PARTNER PORTALU
 • BGK

Systemy LED podbijają polskie ulice

 • GK    11 grudnia 2012 - 12:52
Systemy LED podbijają polskie ulice

Kilka polskich miast wymieniło oświetlenie sodowe na energooszczędne lampy LED w ramach szukania oszczędności. Ich dokładną skalę można śledzić dzięki internetowym licznikom.
Dwa lata temu technologia LED po raz pierwszy w historii została użyta do oświetlenia odcinka autostrady A44 w Holandii. Zastosowane tam rozwiązania pozwalają na dowolne regulowanie natężeniem światła, w celu dostosowania go do aktualnych warunków drogowych, widoczności i natężenia ruchu, a białe światło nie powoduje zmęczenia wzroku kierowców.

Czytaj też: Najnowocześniej oświetlona gmina w Polsce

W Polsce większość ulic i dróg oświetlana jest energochłonnymi, rtęciowymi i wysokoprężnymi lampami sodowymi. Jak dotąd tylko kilka miast zdecydowało się na montaż energooszczędnego LED-owego oświetlenia ulicznego.

Zachęciło je to, że skumulowane oszczędności energii mogą sięgnąć nawet 70 procent, a oświetlenie LED posiada trzykrotnie większą trwałość niż tradycyjne źródła światła.

Czytaj też: Gminne poszukiwania oszczędności energii

Jeden z pierwszych projektów wdrożenia oświetlenia drogowego LED w Polsce miał miejsce w Krakowie. Na odcinku drogi wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu, położonej przy ul. Wielickiej zdemontowano przestarzałe oprawy sodowe i zastąpiono je oprawami Philips LED typu Speed Star. Jedna taka oprawa pobiera energię o mocy 156W, podczas gdy jej sodowa poprzedniczka aż 250W.

- Po zamontowaniu nowych lamp ulicznych typu LED zaobserwowaliśmy znaczną poprawę jakości oświetlenia drogi - mówi Komendant Tomasz Seweryn, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Krakowie.

Podobne projekty zrealizowano także w innych miastach: Warszawie przy ul. Calinescu i Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Szmaragdowej. Oświetlenie LED-owe testują także Olsztyn i Gdańsk. Jednak tego typu modernizacja jest dostępna nie tylko dla dużych miast.

Przykładem może być gmina Trzebielino, położona w województwie pomorskim, licząca niecałe 4 tys. mieszkańców, która jako pierwsza w Polsce w całości zmodernizowała swoje oświetlenie w technologii LED. Dzięki temu ulice są znacznie lepiej oświetlone, a koszty zużycia energii elektrycznej spadły aż o 55 procent.

Dokładny poziom oszczędności, wynikający z zamontowania oświetlenia ulicznego LED w kilku polskich miastach, można zobaczyć dzięki aplikacji monitorującej, stworzonej przez firmę Philips Lighting Poland (http://www.lighting.philips.pl/lightcommunity/trends/led/ledlicznik.wpd).

Dostępne są tu liczniki, które pokazują skalę oszczędności energii w kWh, ilość zaoszczędzonych złotych i poziom obniżenia emisji CO2 dla danego miasta. Każde kolejne miasto, które zamontuje uliczne systemy LED, zostanie włączone do aplikacji, aby istniała możliwość śledzenia wygenerowanych w ten sposób oszczędności.

- Przyszłość oświetlenia w Polsce będzie opierać się na technologii LED i białym świetle - mówi Bogdan Rogala, prezes Philips Lighting Polska. - Jednak obecne tylko 5 proc. opraw oświetlenia ulicznego ulega wymienianie w ciągu roku. Przy tym tempie transformacja zajmie ok. 20 lat. Oznacza to niewykorzystanie ogromnych możliwości zarówno z punktu widzenia zmniejszenia kosztów dla gmin, jak i pozytywnego wpływu na środowisko, dzięki redukcji zużycia energii i zmniejszenia emisji CO2. Szacujemy, że przy zastosowaniu aktualnie dostępnych technologii można ograniczyć roczne zużycie energii elektrycznej na oświetlenie dróg, ulic i miejsc publicznych w Polsce o około 400 mln zł w ciągu roku.

Modernizację oświetlenia ulicznego można przeprowadzić w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności, uzyskanych dzięki zmniejszeniu rachunków za zużytą energię. Taki system finansowania daje gminom nie tylko możliwość wymiany oświetlenia na bardziej nowoczesne i ekologiczne, ale również wygenerowania oszczędności po spłacie kredytu na inwestycję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Paweł29, 2012-12-14 13:26:26

  LED to lepsza i po prostu nowocześniejsza technologia. To czy są drogie jest sprawą dyskusyjną – biorąc pod uwagę oszczędności energii które generują, to moim zdaniem inwestycja jest opłacalna. Tym bardziej, że białe światło emitowane przez LED-y jest przyjaźniejsze dla oka i poprawia wido...czność na drodze. Dzięki nowoczesnym systemom można regulować intensywność światła w zależności od pory dnia czy warunków, które panują na drodze. To też wpływa na oszczędności wynikające z eksploatacji. Przy okazji polecam licznik oszczędności (znajdziesz go na stronach Philips Lighting), który pokazuje jak owe oszczędności prezentują się w praktyce.  rozwiń
 • Doc, 2012-12-13 16:20:30

  Nie jest tak pięknie. LEDY są bardzo drogie nadal i nie do końca sprawdzone w warunkach zewnętrznych. Jak napisano LEDY w warunkach drogowych zostały zastosowane 2 lata temu w 'ciepłej' Holandi gdzie nie ma mrozów -30st C (elektroniczne układy zasilania !). Problemem może być nierównomierne zużycie ...diod popodujące zmianę widma z białego na pomarańczowe. Czas zwrotu inwestycji jest bardzo długi, zazwyczaj powyżej 6 lat chyba że będą większe zachęty ze strony państwa (czytaj: zapłacimy wyższe podatki). W chwili obecnej na zwykłych sodówkach można zastosować systemy które oszczędzają od 20 do 30 energi i spłacają się w 2 -3 lata. Może warto poczekać aż producenci LED obniżą ceny i byle żarówka do domu nie będzie kosztować 25 zł a np: 2,5 zł. Na razie wg. mnie jest zdzieranie kasy, LEDY stanieją dramatycznie w kilka lat jak telewizory (czy ktoś pamięta telewizory 30 cali LED za 10 000 PLN ).  rozwiń
 • ŚwiatłoLight, 2012-12-13 14:11:41

  Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej firmy Philips Lighting, więc nie rozumiem Twojej konsternacji. Gdyby tego typu informację prasową wypuścił inny producent, znalazłyby się w nim inne projekty, a te zostałyby pominięte. Zresztą - nawet gdyby nie był tworzony na podstawie tego źródła, t...o nie sposób w krótkim materiale prasowym powiedzieć o wszystkim. Projekty tutaj zaprezentowane są na tyle reprezentatywne, że dobrze obrazują postępującą LED-ową rewolucję w Polsce - zostały tu wspomniane inwestycje zrealizowane zarówno w dużych miastach (Kraków, Warszawa) jak i w gminach (Trzebielino).  rozwiń