PARTNER PORTALU
  • BGK

Systemy Nextbike Polska już w 28 miastach Polski. Rekordowa liczba wypożyczeń

  • MIW    18 grudnia 2017 - 13:40
Systemy Nextbike Polska już w 28 miastach Polski. Rekordowa liczba wypożyczeń
W 2017 r. miejskie rowery pojawiły się też w Ostrowie Wielkopolskim. (fot. mat. Nextbike Polska)

Nextbike Polska – największy operator rowerów miejskich w Polsce – podsumował tegoroczny sezon. Okazało się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy do systemów firmy dołączyło 14 miast.
Jeszcze rok temu systemy Nextbike’a działały w 14 polskich miastach. Obecnie już w 28. W ciągu minionego roku do grona dołączyły Gliwice, Radom, KaliszKołobrzeg, Szamotuły, Ostrów Wielkopolski, Częstochowa, Piaseczno, Tychy, Pruszków, Pszczyna, ZgierzSiedlce i Kędzierzyn-Koźle.

- Wokół największych polskich miast – WarszawyLublina, Białegostoku, Łodzi, Poznania, Katowic – tworzą się systemy aglomeracyjne. To praktyczna realizacja idei MaaS (Mobility-as-a-Service), czyli dostępu do usług zintegrowanego, intermodalnego systemu transportu publicznego – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Czytaj: Ile gminy dopłacają do miejskich rowerów? Wypożyczenie najtańsze we Wrocławiu

Jak poinformowali przedstawiciele spółki w tym sezonie do zarządzanych przez nią systemów miejskich rowerów dołączyło ponad 420 tysięcy nowych użytkowników (w sumie jest ich już ponad 1,36 mln), a same jednoślady wypożyczono niemal 11 milionów razy.

Dla porównania - w 2014 roku rowery Nextbike wypożyczono w Polsce 2,9 mln razy, w 2015 roku 3,9 mln razy, rok temu 6,5 mln razy. Od czasu uruchomienia Wrocławskiego Roweru Miejskiego (2011 r.), który był pierwszym systemem Nextbike w Polsce, łączna liczba wypożyczeń przekroczyła zaś 27 milionów.

W zakończonym właśnie sezonie najlepszym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń był czerwiec (rowery Nextbike zostały wówczas wypożyczone 1 797 729 razy). Najdłużej (do 17 grudnia) z systemu mogli korzystać mieszkańcy Poznania, gdzie ze względu na dużą popularność rowerów zamknięcie sezonu przesunięto o dwa tygodnie (z 30 listopada na 17 grudnia).

Czytaj: Punktualność kolei pasażerskich w Polsce: WKD liderem, Intercity outsiderem

- Rower miejski to jeden z elementów transportu publicznego. Jest wykorzystywany na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży. Przeważają wypożyczenia krótkie, właśnie kilkunasto-dwudziestominutowe. Dzięki temu każdy rower może być wykorzystywany wielokrotnie w ciągu jednego dnia przez różne osoby – mówi prezes Tomasz Wojtkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.