PARTNER PORTALU
 • BGK

Szara strefa króluje na rynku elektrośmieci

 • Newseria.pl    2 października 2013 - 12:27
Szara strefa króluje na rynku elektrośmieci

Ministerstwo Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zmian do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, które mają ograniczyć szarą strefę i zwiększyć kontrolę nad przepływem elektrośmieci.
Branża producentów sprzętu RTV, AGD, IT i oświetleniowego proponuje resortowi środowiska własne rozwiązania tego problemu.

 - Szara strefa nadal króluje i dobrze sobie radzi w Polsce. Chcemy więc zaproponować Ministerstwu Środowiska konkretne rozwiązania - zapowiada Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE). - Przede wszystkim system monitorowania online odpadów, który ma być narzędziem dla Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska pomagającym wyłapywać miejsca, które należy sprawdzać.

Czytaj też: Potrzebny jest nadzór nad elektrośmieciami

Zgodnie z nową dyrektywą unijną, Polska musi zwiększyć limity zbierania elektroodpadów z 4 do ok. 10 kilogramów na osobę. Ponieważ za urządzenia, których pozbywają się konsumenci, odpowiadają producenci i importerzy - z branż RTV, AGD, IT i oświetleniowej - to oni ponoszą koszty ich utylizacji.

Przedstawiciele tych branż wyliczają, że stworzyli system pozwalający na zbieranie ok. 150 tys. ton urządzeń rocznie. Zwracają uwagę, że w wyniku braku skutecznych mechanizmów kontroli, doprowadzono do powstania szarej strefy w tym sektorze. Szacują ją na kilkadziesiąt procent rynku ZSEE.

 - Inspektorów jest zbyt mało w skali kraju, żeby wyłapać wszystkie problemy, stąd chcemy dać im gotowe narzędzie ułatwiające pracę. Pozwoli im skutecznie wykonywać swoje obowiązki i znaleźć miejsca, w których powstają nieprawidłowości, patologie, błędy. Przez to ten system jest coraz droższy, bo musimy coraz więcej płacić za pozyskiwanie sprzętu na rynku, ponieważ króluje na  nim nieuczciwa konkurencja - informuje Michał Kanownik.

Przedstawiciele branży domagają się zatem wprowadzenia obowiązku certyfikacji i audytu. Kolejnym postulatem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej tego sprzętu, który często zawiera niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego oraz dla środowiska elementy.

 - Skuteczniejszy, bardziej efektywny i szczelny system oznacza większe wpływy z VAT. Dzięki temu, że wszystkie odpady będą wpadały do systemu i nie będą „uciekały", będzie generowany większy obrót oficjalny, fakturowany. Unikniemy też potencjalnych kar za niezrealizowanie celów unijnych, które radykalnie wzrosną, również w Polsce. Polacy będą bezpieczniejsi, zaś środowisko naturalne będzie lepiej chronione - wylicza Michał Kanownik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • kuriozum kuriozalna, 2013-10-03 13:27:27

  W pełni zgadzam się z emerytami. dodam od siebie: Bez wartości są tylko głupie decyzje Wszelkie inne dobra mają WARTOŚć, kóra należy uwzględniać i wzajemnie rozliczać.
 • emerytka polska, 2013-10-02 16:31:32

  BRAWO emerycie polski! Wyjąłeś mi to z ust. Ja jeszcze dodam usprawnienia: każdy sklep, który sprzedaje cokolwiek, co mogłoby zostać odpadem niebezpiecznym lub nadającym się do recyklingu, powinien odbierać taki odpad - niezależnie od tego czy był uprzednio zakupiony w tym właśnie sklepie. Dlacze...go niezależnie? Bo coraz więcej jest teraz sprzedaży wysyłkowej.  rozwiń
 • emeryt polski , 2013-10-02 16:20:55

  Jakie to wszystko śmieszne !!! Poczawszy od Ministra Srodowiska - poprzez " GŁUPIĄ USTAWĘ SEJMOWA ' - POPRZEZ ODBIORCÓW - I DOSTARCZYCIELI ODPADÓW !!! ZA , STAREJ POLSKI MOZNA BYŁO ; ZBIERAĆ MAKULATURĘ , ODPADY SZKLANE , METALE ,ITP ---, I TO SIE SPRZEDAWAŁO... W PUNKTACH SKUPU !!!!!!! DALEJ TO SZŁO DO RECYKLINGU -PRZEROBU!! TERAZ ; MAMY ODDAWAĆ ŚMIECI / SEGREGOWANE / I JESZCZE MAMY ZA TO PŁACIĆ !!!!!!!!!!!!!!?????????? PORYPANA --PARANOJA !!! KTO NA TYM ZARABIA !!!! ODNOŚNIE SPRZĘTU RTV: TU MUSI DZIAŁAĆ SZARA STREFA !!! WIADOMO ILE W KAŻDYM URZĄDZENIU JEST TAK ZWANYCH METALI KOLOROWYCH !!!!!! ALE PYTAM -! DLACZEGO JA MAM PŁACIĆ KOMUŚ ZA ODBIÓR TEGO URZĄDZENIA ----, A ON NA TYM MA KOLOSALNE ZYSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PO RECYKLINGU !! PANIE MINISTRZE OPAMIĘTAJCIE SIE Z TYMI DURNOWATYMI USTAWAMI ŚMIECIOWYMI !!!!! NA KAŻDYM KROKU CHCECIE ZARABIAĆ NA SPOŁECZEŃSTWIE !!!!! CZY NA TYM POLEGA PAŃSTWO " PLATFORMERSKO-PSLOWSKIE"??? WY WYPADLIŚCIE Z ŻYCIA ZE SPOŁECZŃSTWEM !!! OBYWATELAMI !!!  rozwiń