PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: 255 mln zł z UE na spalarnię

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Szczecin/PAP    30 maja 2011 - 16:48
Szczecin: 255 mln zł z UE na spalarnię

255 mln zł unijnej dotacji otrzyma Szczecin na budowę spalarni.
AKTUALIZACJA Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu odbędzie się w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - informuje "Gazeta Wyborcza Szczecin".Obecni będą m.in. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Małgorzata Skucha oraz prezydent Piotr Krzystek (oceń prezydenta).

Nowoczesną spalarnię miasto zbuduje na Ostrowie Grabowskim. Koszt całej inwestycji opiewa na 576 mln zł. Prawie połowa tej kwoty - 255 mln zł to unijne fundusze przyznane przez Ministerstwo Środowiska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też: Firmy walczą o spalarnie

Spalarnia ma powstać do końca 2015 roku. Ma przyjmować ok. 150 tys. ton rocznie odpadów do utylizacji. Przetarg na projekt i wykonanie spalarni ma być ogłoszony na przełomie czerwca i lipca br. Rozstrzygnięcie planowane jest do końca roku. Zgodnie z planami prace budowlane mają ruszyć w 2013 r. Miasto chce wybudować obiekt spełniający ścisłe normy ekologiczne. Ma mieć on dwie linie technologiczne, które będą spalały po 10 ton odpadów na godzinę.

- Jestem przekonany, że po tej inwestycji Szczecin będzie zaliczany do elitarnego grona miast, które mają uporządkowana gospodarkę odpadową - powiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy.

Beneficjentem środków unijnych jest Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów - spółka, w której 100 proc. udziałów ma miasto Szczecin. Ma ona zbudować i prowadzić spalarnię. Dofinansowanie przyznane zostało przez resort środowiska i pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostała kwota na inwestycję to wkład własny spółki miejskiej.

- Ok. 43 mln zł ma pochodzić z budżetu miasta, a pozostałą kwotę stanowić będą bądź pożyczki zaciągnięte przez spółkę, bądź obligacje przychodowe, które spółka będzie spłacać z zysków zakładu - wyjaśnił Michał Przepiera ze szczecińskiego magistratu.

Zakład będzie pobierać opłaty za utylizację odpadów oraz sprzedawać miastu ciepło wytwarzane podczas ich spalania. Sprzedawać też będzie m.in. odzyskane ze śmieci metale oraz żużel powstały po spaleniu śmieci.

Spalarnia ma przyjmować odpady ze Szczecina i okolicznych powiatów - m.in. polickiego, stargardzkiego, wałeckiego. Obszar ten zamieszkuje ok. 1 mln 213 tys. osób.


 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.