PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin dba o środowisko

  • JL    21 czerwca 2016 - 09:53
Szczecin dba o środowisko

Szczecin w ramach programu KAWKA zmienia ogrzewanie węglowe na ciepło systemowe dostarczane przez Szczecińską Energetykę Cieplną. Fot. Pixabay.com

W 2016 r. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie podłączy do miejskiej sieci ciepłowniczej dwie kamienice.
Program KAWKA realizowany jest przez Gminę Miasto Szczecin i polega na zmianie ogrzewania węglowego na ciepło systemowe dostarczane przez Szczecińską Energetykę Cieplną. Zakłada on likwidację pieców i kotłowni opalanych węglem na rzecz podłączenia budynków do ekologicznej sieci ciepłowniczej.

Celem programu jest ograniczenie tzw. niskiej emisji tj. emisji do powietrza szkodliwych zanieczyszczeń, które powstają m.in. na skutek spalania węgla w domowych piecach grzewczych.

ZBiLK realizuje program w imieniu gminy na podstawie porozumienia zawartego w maju bieżącego roku. W 2016 r. Gmina Miasto Szczecin na realizację programu przeznaczyła ponad 408 tys. zł. Ponad 499 tys. pochodzi z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach inwestycji zostanie zrealizowane zaprojektowanie i wykonanie instalacji grzewczej oraz podłączenia ciepłej wody z miejskiej sieci w kamienicach przy: ul. Firlika 48 (oficyna), Mazurskiej 44 (oficyna lewa) oraz al. Papieża Jana Pawła II 8a (oficyna). Obecnie trwają prace związane wykonaniem instalacji grzewczej w kamienicy przy ul. Firlika 48.

W 2016 r. ZBiLK zamierza wykonać również dokumentacje dla inwestycji, które zaplanowano na rok przyszły. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej budynków przy: ul. Królowej Jadwigi 39 (oficyna lewa i prawa), oraz ul. Śląskiej 35 (oficyna lewa i prawa).

Zgodnie z zapisami zawartymi w porozumieniu ZBiLK wykonuje węzły ciepłownicze oraz instalację wewnętrzną budynków. Natomiast SEC buduje przyłącza ciepłownicze.

W 2015 r. ZBiLK realizował pierwszą edycje programu KAWKA. W jego ramach zawarto umowy przyłączeniowe dla siedmiu budynków oficynowych będących w zasobach ZBiLK: Mazurska 45 b, Krzywoustego 74-77, Bogusława 18 oraz Niemcewicza 35 w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.