PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin kusi dłużników czynszowych obniżkami

  • JS    5 kwietnia 2017 - 21:30
Szczecin kusi dłużników czynszowych obniżkami
Obecnie około 2,5 tysiąca szczecińskich gospodarstw domowych czeka na realizację wyroku eksmisyjnego (fot. wiadomosciszczecin.pl)

Rośnie liczba osób, które starają się uzyskać obniżkę czynszu i jednocześnie podejmujących decyzję o spłacie swojego zadłużenia względem zarządców komunalnych.
• Zadłużenie mieszkańców lokali komunalnych względem Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych wynosi około 172 mln zł.

• Obecnie około 2,5 tysiąca szczecińskich gospodarstw domowych czeka na realizację wyroku eksmisyjnego.

Od 1 listopada o udzielenie obniżki czynszu mogą ubiegać się gospodarstwa niezadłużone, ale także takie, które zadeklarowały spłatę zaległości w ratach i zawarły stosowne porozumienia. Nowe przepisy motywują zadłużonych najemców dając im możliwość korzystania z obniżek, jeżeli zadeklarują ratalną spłatę zaległości. Od czasu ich obowiązywania najemcy zawarli z gminą (ZBiLK, Szczecińskie TBS, TBS „Prawobrzeże”) 315 porozumień, w których zadeklarowali spłatę zadłużenia.

Z początkiem listopada wzrosła również wartość obniżek. Nowe przepisy zwiększyły stawki upustu czynszu: z 15 na 25%, z 30 na 40% i z 40 na 50%. Od tego czasu wnioski o udzielenie obniżki złożyło już 1290 lokatorów. Obecnie z obniżek czynszu korzysta około 1700 najemców lokali komunalnych.

Miasto przypomina, że od 1 kwietnia skończył się okres ochronny dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. Oznacza to, że do 31 października komornik ma możliwość eksmitowania dłużników do pomieszczeń tymczasowych. Do lokali socjalnych eksmitować można bowiem przez cały rok (mimo to i tak zimą działania te są rzadsze). Obecnie, w samym ZBiLK kilkadziesiąt wyroków oczekuje w kancelarii komorniczej na realizację – w tych przypadkach wskazane są już lokale socjalne, pomieszczenia tymczasowe i miejsca w schroniskach.

Zadłużenie mieszkańców lokali komunalnych względem Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych wynosi około 172 mln zł. Obecnie około 2,5 tysiąca szczecińskich gospodarstw domowych czeka na realizację wyroku eksmisyjnego. Jest to grupa lokatorów posiadających prawo do lokalu socjalnego. Około 1,5 tys. to mieszkańcy lokali ZBiLK-owskich. Natomiast reszta to lokatorzy m.in. spółdzielni, PKP, AMW, TBS-ów, właścicieli prywatnych.

Ponad 1300 gospodarstw domowych nie posiada prawa do lokalu socjalnego, co oznacza, że należy im zabezpieczyć jedynie pomieszczenie tymczasowe. Umowa na jego najem podpisywana jest co miesiąc. Pomieszczenia tymczasowe przysługują dłużnikom maksymalnie przez sześć miesięcy. Po zakończeniu tego okresu najemcy muszą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe we własnym zakresie.

W 2016 r. miejscy zarządcy mieszkań komunalnych odzyskali 111 lokali na skutek przeprowadzenia eksmisji komorniczych. W pierwszej kolejności realizowane są eksmisje osób uciążliwych, oraz stosujących przemoc fizyczną w rodzinach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.