PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin ma system rowerów miejskich

  • pap    22 sierpnia 2014 - 10:21
Szczecin ma system rowerów miejskich

Blisko 330 rowerów mają od 22 sierpnia do dyspozycji szczecinianie w systemie rowerów miejskich Bike_S. Jednoślady stanęły na 32 stacjach.
O inwestycji zdecydowali w ubiegłym roku mieszkańcy miasta, głosując w ramach budżetu obywatelskiego.

Rowery były rozwożone do stacji w nocy z czwartku na piątek - poinformował rzecznik Bike_S Wojciech Jachim.

Czytaj: Rower miejski najlepszy na krótkie trasy

Z 33 planowanych stacji zostały uruchomione 32. Wykonawcy nie udało się uzgodnić lokalizacji stacji przy nowo budowanej filharmonii. Aktualny termin uruchomienia tej stacji to wrzesień tego roku.

Czytaj: Rower miejski alternatywą dla autobusów

Urzędnicy miejscy liczą, że w tym sezonie Bike_S będzie miał około 20 tysięcy użytkowników, a dziennie - około tysiąca wypożyczeń. Przekonują, że rower miejski to dobre rozwiązanie na korki, brak miejsc parkingowych w mieście czy oszczędności na paliwie.

Koszt powstania systemu to blisko 2,7 mln zł, z czego wkład budżetu obywatelskiego wynosi 575 tys. zł.


Osoba wypożyczająca rower przez pierwsze 20 minut będzie jeździć za darmo. Korzystając z roweru do 60 minut zapłaci złotówkę; dwie godziny wypożyczenia roweru to koszt 3 zł, a trzech - 5 zł.

System ma działać dziewięć miesięcy w roku. Rowery będzie można pożyczyć w dowolnej stacji dzięki tzw. inteligentnej karcie albo przesłanemu przez operatora PIN-owi. Aby je otrzymać, trzeba się zarejestrować w systemie i wpłacić 20 zł abonamentu. Obecnie w systemie jest już zarejestrowanych co najmniej 1500 osób - powiedział Jachim.

Pierwsza bezobsługowa wypożyczalnia rowerów została uruchomiona w Paryżu w 2007 roku. Śladem stolicy Francji poszły Londyn, Barcelona, Kopenhaga i setki miast na całym świecie.

W kraju rowery miejskie są dostępne już m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku czy w Opolu. Jesienią podobny system ma uruchomić także Lublin

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • SemaFor, 2014-08-23 17:48:45

    A gdzie można nabyć kartę Bike_S ?