PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: pierwsze wnioski o obniżkę czynszu złożone

  • MN    7 grudnia 2016 - 17:14
Szczecin: pierwsze wnioski o obniżkę czynszu złożone
Od listopada o obniżkę mogą ubiegać się również najemcy mieszkań komunalnych. (fot. pixabay)

• Od kilku tygodni w Szczecinie obowiązuje nowy system obniżek dla mieszkań o czynszu komunalnym.
• Do tej pory wnioski o udzielenie obniżki na nowych zasadach złożyło 267 osób.
• O obniżkę mogą ubiegać się najemcy mieszkań komunalnych oraz z zasobu TBS.
System obniżek ma na celu wsparcie najemców mieszkań o czynszu komunalnym, którzy osiągają najniższe dochody. Dziś z systemu obniżek czynszu w Szczecinie korzysta ponad 1700 mieszkańców lokali komunalnych.

Aby dodatkowo zachęcić do składania wniosków o obniżkę, w listopadzie ruszyła akcja informacyjna. Do mieszkańców lokali komunalnych osobiście doręczone zostały ulotki informujące o obniżkach czynszu. Informacje na ten temat znajdują się także w siedzibach zarządców, na stronach internetowych oraz na plakatach w autobusach i tramwajach.

Do tej pory najemcy lokali komunalnych złożyli 267 wniosków o obniżkę czynszu. 200 wniosków złożyli lokatorzy mieszkań z zasobu Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Pozostałe wnioski spłynęły od najemców lokali TBS „Prawobrzeże” oraz Szczecińskiego TBS.

Od listopada o obniżkę mogą ubiegać się również najemcy mieszkań komunalnych, którzy posiadają zadłużenie, ale spłacają je w ramach zawartej ugody. By otrzymać obniżkę należy złożyć wniosek, deklarację osiąganych dochodów, zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające dochody.

Czytaj też: Sopot oferuje mieszkania do remontu

W przypadku osoby bezrobotnej wymagane jest zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

– Jak pokazują doświadczenia z ostatnich tygodni przedstawianie takiego dokumentu może stanowić problem dla rodzin z małymi dziećmi oraz rodzin wielodzietnych, w których np. matka ze względu na codzienne obowiązki nie jest gotowa przez jakiś okres do podjęcia pracy. Osoby odpowiedzialne za mieszkaniowy zasób komunalny analizują ten temat i zastanawiają się nad zmianą przepisów zobowiązujących najemców do przedstawiania takiego zaświadczenia – informuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Czytaj też: Ponad 100 tysięcy miejskich mieszkań w Warszawie. Taki jest plan

Chodzi o taką korektę przepisów, która będą stanowiła dodatkowe ułatwienie w ubieganiu się o udzielenie obniżki rodzinom, zamieszkującym lokale komunalne.

Obowiązujące od 1 listopada przepisy zwiększyły wysokość obniżki czynszu: z 15 na 25 proc., z 30 na 40 proc. i z 40 na 50 proc. System obniżek został skonstruowany w oparciu o kryteria dochodowe w sposób gwarantujący osobom najuboższym pozostawienie wysokości czynszu na zbliżonym poziomie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.