PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin przeznaczył lokale komunalne dla artystów

  • PAP    10 września 2012 - 19:00
 Szczecin przeznaczył lokale komunalne dla artystów

Siedem lokali komunalnych przeznaczył szczeciński magistrat dla artystów, którzy będą chcieli zorganizować w nich swoje pracownie. Miasto chce w ten sposób zachęcić artystów do tworzenia w Szczecinie.
Według informacji szczecińskiego magistratu, do urzędu wpłynęły już wnioski od artystów zainteresowanych wynajęciem lokalu komunalnego. Obecnie w kolejce na przyznanie pracowni czeka blisko 20 osób, w tym część to artyści ze szczecińskiej Akademii Sztuki.

Na razie artyści mogą ubiegać się o przydział siedmiu miejsc na pracownie, które znajdą się w centrum miasta: przy ul. 5 lipca, al. Piastów, ul. Sikorskiego, ul. Sienkiewicza, ul. Kopernika i przy Tamie Pomorzańskiej. Są to duże lokale od 112 do ponad 150 metrów kwadratowych. Ceny wynajmu, w zależności od standardu lokalu, wahają się między 6 a 9 zł za metr kwadratowy.

Pracownię artystyczną może wynająć jeden twórca, ale także grupy artystów. Nie trzeba także wynajmować całego mieszkania, można wynająć jego część.

Miasto może przekazywać artystom lokale dzięki podjętej przez radnych wiosną br. nowej uchwale o zasadach wynajmu lokali komunalnych, która m.in. umożliwia przekazywanie dużych mieszkań na pracownie artystyczne.

Artysta, który będzie chciał wynająć lokal powinien przedstawić dorobek artystyczny, dokument potwierdzający ukończenie uczelni i przynależność do związków twórczych. Przyszły najemca może dołączyć także opinie, recenzje bądź katalogi i inne informacje dotyczące jego aktywności a także zaświadczenie o jego aktualnych warunkach mieszkaniowych.

Osoby chcące wynająć pracownię artystyczną mają czas na składanie wniosków do końca września br.

Lokale przyznawać będzie komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele m.in. związków i stowarzyszeń twórców działających w mieście, szczecińskiej Akademii Sztuki i radnych miejskich.

W Szczecinie, w zasobie gminy, jest około 50 mieszkań komunalnych przeznaczonych na działalność pracowni artystycznych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.