PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin, rowery miejskie: Będzie więcej jednośladów. Jest umowa z Nextbike

  • PAP/AT    6 kwietnia 2016 - 16:52
Szczecin, rowery miejskie: Będzie więcej jednośladów. Jest umowa z Nextbike
Szczecin podpisał umowę z firmą Nextbike Polska (fot.nextbike.pl)

• Szczecin podpisał umowę z firmą Nextbike Polska, która rozbuduje już funkcjonujący system roweru miejskiego.
• W sierpniu do dyspozycji mieszkańców będzie ponad 340 nowych rowerów.
• Głównie będą w prawobrzeżnej części miasta, w której system jeszcze nie funkcjonuje.
Szczecin podpisał umowę z firmą Nextbike Polska - poinformował w środę (6 kwietnia) operator roweru miejskiego, gminna spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne. Na uruchomienie 45 nowych stacji wykonawca ma czas do 5 sierpnia br.

Nowy system ma współdziałać z istniejącym; użytkownik będzie mógł wypożyczyć rower w obecnie istniejącej stacji i zwrócić go w nowej. System będzie także obsługiwany przez jedną uaktualnioną stronę internetową i jednego wspólnego operatora infolinii.

Umowa zakłada powstanie 29 stacji w prawobrzeżnej części miasta, 14 w zachodniej i dwóch w północnej. Na prawobrzeżu rower miejski to nowość. Na lewobrzeżu, głównie w centrum miasta działa on od sierpnia 2014 r. i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród szczecinian i turystów.

Prawobrzeżne stacje mają ułatwić pasażerom Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju komunikację z pętlą przy ul. Turkusowej i przystankiem przy ul. Gryfińskiej.

Poza wspomnianymi pętlą i przystankiem, stacje powstaną także m.in. na rondzie w Zdrojach, przy tamtejszym szpitalu, przy pętlach autobusowych Słoneczne i Bukowe, a także filii urzędu miejskiego czy dworcu PKP w Dąbiu.

Rozbudowę systemu roweru miejskiego na prawobrzeżu zaplanowano w budżecie miasta na 2016 r. Z kolei pieniądze na to przedsięwzięcie w zachodniej i północnej części miasta pochodzą ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Obecnie system liczy 35 stacji i 370 rowerów. Jego utrzymanie w 2015 r. kosztowało około 1,2 mln zł.

Szczeciński rower miejski w 2013 r. wybrali do realizacji mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Koszt tego przedsięwzięcia to niemal 2,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • WojciechBanaszak Szczecin, 2016-04-07 10:30:23

    Rowerzyści, szczególnie ci "niedzielni", nie mają kultury jazdy. Jeżdżą po chodnikach wśród ludzi, po pasach dla pieszych itd. I nie chcą uczyć się przepisów i kultury na drodze. Kiedyś za niebezpieczną jazdę policjanci udzielali pouczeń, czasem wykręcili wentyle... Nawet dzieciaki wiedzia...ły, że szybka jazda po chodniku jest ZŁEM. W szkołach przygotowywano i egzaminowano na kartę rowerową. Większa liczba rowerzystów wiedziała więc o tym, że rower, jako pojazd mechaniczny, może i powinien poruszać się po jezdni, że ma prawa oraz obowiązki analogiczne do samochodu itd. Z prasy: Rowerzyści w ubiegłym roku w regionie spowodowali 36 wypadków, w których trzy osoby zginęły, a 34 zostały ranne. Marek Duklanowski – zapalony rowerzysta, szczeciński radny i szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości – jest zdania, że karta niewiele zmieni, najważniejsza jest edukacja. Maciej Gibczyński ze Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin ocenia, że trochę za wcześnie na taką dyskusję, bo to jedynie pomysł. Zdaniem Arkadiusza Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie, karta nauczy przepisów ruchu, ale nie będzie uczyła kultury jazdy.  rozwiń