PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin. Ruszyła nowa spalarnia odpadów. Z dwuletnim poślizgiem

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 15:27
Szczecin. Ruszyła nowa spalarnia odpadów. Z dwuletnim poślizgiem
Odbiorcą energii elektrycznej jest Enea, a cieplnej Szczecińska Energetyka Cieplna. (fot. ZUO Szczecin)

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator w Szczecinie rozpoczął przetwarzanie odpadów i produkcję energii. Budowa instalacji - wartej ponad 700 mln zł - była opóźniona o dwa lata.
  • Według założeń zakład ma przetwarzać w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, zapewniając prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań.
  • Spalarnia pracuje na sto procent. Ma wydajność 150 tys. ton odpadów rocznie, a przekładając to na liczby dzienne, wychodzi ok. 480 ton - mówią przedstawiciele firmy.
  • Oddanie inwestycji do użytku odnotowało dwuletni poślizg. 

- Tempo pracy jednego rusztu to 10 ton na godzinę, mamy dwie linie, więc pracują w tempie 20 ton na godzinę - powiedział w poniedziałek 95.02) rzecznik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Wojciech Jachim. Dodał, że zakład może przyjmować odpady zmieszane, posortownicze oraz tzw. RDF, czyli paliwo alternatywne wytwarzane z odpadów.

Za wybudowanie i prowadzenie spalarni odpowiedzialny jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, spółka, w której 100 proc. udziałów ma miasto Szczecin. W skład spalarni wchodzą: bunkier odpadów, dwie linie spalania, instalacja oczyszczania spalin, oczyszczalnia ścieków, maszynownia oraz instalacja waloryzacji żużla.

Jak wyjaśnił Jachim, proces unieszkodliwiania odpadów rozpoczyna się po tym, jak przywożone przez ciężarówki odpady trafią do bunkra. Są one następnie mieszane, aby uśrednić ich kaloryczność i przerzucane suwnicą do dwóch lejów zasypowych, a następnie na ruszty. - Odpady są przetwarzane termicznie - w wyniku przetwarzania powstają spaliny, które podgrzewają dwa kotły, w których woda zamienia się w parę. Ta pod dużym ciśnieniem zmierza do turbiny, która może pracować w kogeneracji, tzn. wytwarzać jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Odbiorcą energii elektrycznej jest Enea, a cieplnej Szczecińska Energetyka Cieplna - dodał Jachim.

Czytaj więcej: Duża spalarnia na Śląsku nie ma racji bytu. Będzie osiem małych?

Dodało, że szczeciński EcoGenerator jest jedynym zakładem w Polsce z mokrym systemem oczyszczania spalin. - To znaczy, że spaliny przepuszczane są przez płuczki, w których reagenty chemiczne wiążą szkodliwe substancje. Ścieki z płuczek przechodzą przez zakładową oczyszczalnię i odprowadzane są do Duńczycy (starego ramienia ujściowego Odry, jednego z cieków Międzyodrza - przyp. red), natomiast cały "osad" ze spalin jest wywożony przez specjalistyczne firmy, które zajmują się unieszkodliwianiem tego typu odpadów - powiedział Jachim.

Budowa spalarni została ukończona dwa lata po pierwotnie planowanym terminie, wyznaczonym na grudzień 2015 r. Termin ten kilkakrotnie przekładano. Pierwsze przesunięcie wynikało z problemów na budowie (m.in. zalaniu uległ wykop pod bunkier odpadów). Nowy termin zakończenia budowy wyznaczono na grudzień 2016 r. W czerwcu 2016 r. główny wykonawca Mostostal Warszawa odstąpił od kontraktu na budowę spalarni odpadów. Jak tłumaczyli przedstawiciele firmy, powodem odstąpienia było niedostarczanie przez zamawiającego w wyznaczonym terminie żądanej gwarancji zapłaty. Z taką argumentacją nie zgodził się ZUO. Jak poinformował rzecznik, zakład zamierza wystąpić z roszczeniem do Mostostalu o zwrot dodatkowych kwot, wynikających z faktu, że firma nie dokończyła budowy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.