PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin sprzedaje wspólnotom mieszkaniowym działki za 5 procent

  • JL    25 października 2016 - 08:01
Szczecin sprzedaje wspólnotom mieszkaniowym działki za 5 procent
Szczecin sprzedaje działki okalające budynki mieszkaniowe. Fot. Pixabay.com

W Szczecinie wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o wykup działek okalających ich budynki. Tereny są do wzięcia za 5 proc. ich wartości.
Wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się na wykupienie gminnych działek okalających ich budynki, mogą ubiegać się o 95-procentową bonifikatę. O jej udzieleniu decyduje Rada Miasta Szczecina. Oznacza to, że wspólnoty nabywające te tereny zapłacą jedynie 5 proc. ceny gruntu.

Na 5 proc. wartości nabywanego gruntu składają się wszyscy właściciele lokali zgodnie z proporcjami, które wynikają z ich udziału w nieruchomości wspólnej.

Przez lata lokale komunalne sprzedawane były wraz ze sprzedażą jedynie gruntu bezpośrednio pod budynkiem. Wiele wspólnot mieszkaniowych ma więc tytuł prawny jedynie do tej działki, a teren przyległy jest własnością gminy. W większości wypadków wspólnota mieszkaniowa faktycznie korzysta z terenu przyległego, mimo że nie prawa własności do niego. Powoduje to liczne komplikacje prawne, a także sprawia, że korzystanie z terenu przyległego jest bardzo ograniczone i uniemożliwia jakiekolwiek trwałe zagospodarowanie. Dlatego też Szczecin zdecydował się uregulować tę kwestię.

Jest to też korzystne dla wspólnot, bo wzrasta wartość rynkowa nieruchomości, a co za tym idzie poszczególnych lokali we wspólnocie. Po wykupie gruntu wspólnota może samodzielne decydować o sposobie jego zagospodarowania. Połączenie terenów, na których stoi budynek z okalającymi powoduje, że działki te stają się budowlanymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.