PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin stawia spalarnię za ponad 666 mln zł

  • AW/PAP    18 lipca 2012 - 16:06
Szczecin stawia spalarnię za ponad 666 mln zł

1250 dni ma Mostostal na wybudowanie spalarni na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie.
ZAKTUALIZOWANE. Umowę w sprawie budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podpisali w środę w Szczecinie przedstawiciele miejskiej spółki Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów oraz wykonawcy - firmy Mostostal Warszawa SA.

"Jest to drugie tak ważne dla Szczecina zadanie związane z ochroną środowiska. Pierwszym zrealizowanym już projektem jest nowoczesna oczyszczalnia ścieków, drugim będzie właśnie spalarnia odpadów. Dzięki tej instalacji w 2016 roku będziemy mogli skutecznie radzić sobie z odpadami" - powiedział po podpisaniu umowy prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Ma on nadzieję, że spalarnia będzie wizytówką "nowoczesnego i ekologicznego Szczecina".

Zgodnie z dokumentem Mostostal będzie miał 1250 dni na zrealizowanie całej inwestycji. Odbywać się ona będzie w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Całkowity koszt inwestycji brutto, czyli z podatkiem VAT, ma przekroczyć 666 mln zł. Z tego z funduszy europejskich ma pochodzić 255 mln zł netto, a ponad 280 mln zł netto - z preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; pozostałe 60 mln zł netto ma dołożyć Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

"Rozpoczynamy prace projektowe; roboty w terenie powinny rozpocząć się za kilka miesięcy. Przy budowie spalarni odpadów będziemy współpracować ze specjalistami od tego typu instalacji" - powiedział wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa SA Andrzej Sitkiewicz.

Zakład ma być zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić pracę ciągłą przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jego moc przerobowa dzięki zastosowaniu dwóch linii technologicznych ma wynieść 150 tys. ton rocznie. Zastosowanie najnowszych technologii ma umożliwiać natomiast odzyskiwanie energii cieplnej i elektrycznej.

Jak podaje serwis wikipedia, Ostrów Grabowski to dawna wyspa rzeczna w Szczecinie na terenie Międzyodrza, o powierzchni ponad 175 ha.

Na Ostrowie Grabowskim zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków. Wraz z przynależnym systemem magistralnej kanalizacji ściekowej o długości ponad 14 km odprowadza i oczyszcza ścieki komunalne z terenu portu oraz ze zurbanizowanych rejonów Międzyodrza w Szczecinie, na których dominującą funkcją jest działalność przemysłowa. Na terenie oczyszczalni znajduje się również instalacja do unieszkodliwiania i odzysku uwodnionych odpadów ciekłych ze statków - odpadów ropopochodnych i ścieków z mycia ładowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • czyt., 2012-07-19 12:38:57

    usuwanie uwag czytelników też do profesjonalnych czynności nie należy.