PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin szuka nowego wykonawcy spalarni

  • pt    17 czerwca 2016 - 10:27
Szczecin szuka nowego wykonawcy spalarni
Projekt pn. Budowa Termicznego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymał unijną dotację w kwocie 279 mln zł. (fot.zuo.szczecin.pl)

• Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie wypowiedział 16 czerwca kontrakt z Mostostalem Warszawa na budowę szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych.
• ZUO rozpoczął rozpoznanie rynku w poszukiwaniu nowego wykonawcy spalarni.
Mostostal Warszawa poinformował dwa dni temu, że odstąpił od kontraktu.

W tej sytuacji zarząd ZUO zarekomendował właścicielowi spółki, czyli władzom Szczecina, zakończenie współpracy z Mostostalem i rozpoczęcie poszukiwań wykonawcy, który będzie mógł dokończyć inwestycję. Rekomendacja została przyjęta.

ZUO wypowiedział kontrakt z winy wykonawcy.

Opuszczenie placu budowy przez wykonawcę oznacza konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa. Do jej zakończenia ZUO będzie analizować możliwość bezprzetargowego wyłonienia wykonawcy, który dokończy inwestycję.

Projekt pn. Budowa Termicznego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymał unijną dotację w kwocie 279 mln zł. Warunkiem zachowania dotacji jest oddanie do użytku EcoGeneratora do grudnia 2016.

Jeśli nie uda się dotrzymać terminu, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów podejmie starania, aby otrzymać zgodę Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeniesienie wydatków związanych z projektem na unijną perspektywę budżetową 2014-2020.

Jak informują w szczecińskim zakładzie, ZUO wypowiedział umowę w Mostostalem Warszawa w trybie klauzuli 15.2.b kontraktu. Klauzula ta mówi, że zamawiający jest uprawniony do wypowiedzenia kontraktu, jeśli wykonawca opuszcza roboty, lub w inny sposób jasno okazuje zamiar odstąpienia od wykonywania zobowiązań objętych kontraktem.

Ponadto, jeśli rozwiązanie umowy nastąpi z winy wykonawcy, a skutkiem tego będzie konieczność zwrotu dofinansowania przez zamawiającego, wykonawca będzie zobowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości dofinansowania.

W związku z zerwaniem kontraktu z winy wykonawcy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów wystąpił do RBS Bank SA o wypłatę kwoty gwarancji należytego wykonania umowy przez Mostostal Warszawa w wysokości 33,3 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.