PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczecin ustalił opłaty za wywóz śmieci

 • PAP    23 kwietnia 2013 - 07:20
Szczecin ustalił opłaty za wywóz śmieci

Właściciele domów jednorodzinnych w Szczecinie będą płacić za wywóz śmieci opłatę zryczałtowaną, opłaty mieszkańców budynków wielorodzinnych będą uzależnione od zużycia wody.
Rada podjęła już uchwalę w sprawie śmieci w listopadzie ub.r. Jednak na początku 2013 r. parlament wprowadził zmiany do tzw. ustawy śmieciowej, co pozwoliło szczecińskim rajcom skorygować wcześniejsze ustalenia. W listopadzie radni wybrali metodę ustalania wysokości opłaty za odbiór śmieci „od wody" dla wszystkich mieszkańców.

Czytaj też: Grzebanie w śmieciach to szkodliwa rewolucja      

Według przyjętych w poniedziałek zasad mieszkańcy domków zapłacą ryczałtem. Gdy zadeklarują segregację śmieci, będzie to kwota 57 zł miesięcznie. Jeśli nie posegregują odpadów - 85 zł miesięcznie.

Szczecinianie, którzy mieszkają w kamienicach czy blokach będą mieć naliczane opłaty za wywóz śmieci według ilości zużytej wody. 4,35 zł od metra sześciennego zużytej wody zapłacą ci, którzy będą segregować śmieci, pozostałych wywóz będzie kosztować 5,55 zł za metr sześcienny.

Właściciel nieruchomości będzie mógł za podstawę wyliczenia miesięcznej opłaty za odbiór śmieci przyjąć albo zużycie wody z 12 miesięcy, albo dwukrotność jej zużycia z wybranych sześciu kolejnych miesięcy.

Zarządca, spółdzielnia, wspólnota, które składać będą deklaracje w imieniu właścicieli nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, będą mogły wybrać korzystniejszy dla danej nieruchomości okres, jeżeli na przykład z powodu braku podlewania trawników czy ogrodów zużycie wody w okresie jesienno-zimowym jest niższe, niż jej zużycie w okresie wiosenno-letnim.

Radni obniżyli w stosunku do poprzedniej uchwały stawki za odbiór śmieci; wówczas wynosiły one odpowiednio za segregowane - 4,94 zł za m sześc. wody i niesegregowane - 6,43 zł za m sześc. wody.

Pod koniec stycznia Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. 14 lutego nowelę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Nowelizacja daje m.in. więcej swobody władzom lokalnym i uelastycznia politykę ustalania opłat za śmieci. 
Samorządy będą mogły wybrać różne metody naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Zapraszamy na sesję pt. „Gospodarka odpadami" (15 maja 2013 r., godz. 9.30-11.30) w trakcie najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj www.eecpoland.eu/. Redakcja Portalu Samorządowego konsultowała i sprawuje patronat nad samorządowymi dyskusjami podczas EEC 2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (13)

 • balsam, 2017-10-21 08:10:35

  Do łoś do dojenia: Chipokryto masz mniej w kuble bo podrzucasz swoje śmieci do kubłów w tych których krytykujesz. Ja z zona zużywamy miesięcznie ok. 18 m3 wody to sobie przelicz i pomysl kto płaci więcej.
 • grot, 2013-10-02 08:13:58

  nie przyszly zadne ksiazeczki oplat .to gdzie iiiiiiiii komu placic
 • łoś do dojenia, 2013-09-13 08:22:08

  Mieszkam w bliźniaku, mam kosz 80l, segreguję smieci "od zawsze", naprzeciwko mnie jest budynek 4-rodzinny, a jako zabudowa wielorodzinna - rozliczany jest wg zużycia wody, śmieci bez segregacji, i tak: mój kosz co tydzień jest zapełniony w połowie, co najwyżej w 2/3, zaś te naprzeciwko &q...uot;przelewają" się, ja płacę od "budynku" 57zł-m-c, sąsiedzi, by płacić podobnie musieliby zużuwać 10m3 wody co miesiąc, owszem, nie jest to niemożliwe, ale zważywszy na fakt, iz dwóch sasiadów zamieszkuje samotnie, to i tak płacą 1/3 tego co ja - a śmieci wytwarzają 2-3 krotnie więcej - i dlatego segregowanei jest dla nich nieopłacalne  rozwiń