PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecinianie za spalarnią odpadów

  • AW/szczecin.pl    25 lutego 2011 - 11:46

Prawie 85 proc. mieszkańców popiera budowę spalarni odpadów w Szczecinie, ale jej dokładna lokalizacja nie jest im znana - tak wynika z przeprowadzonych tam badań społecznych.
Celem głównym badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Jaka jest opinia mieszkańców Szczecina na temat planowanej budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów na Ostrowie Grabowskim?

Czytaj też: Kto chce budować spalarnie?

Znaczna większość badanych (84,6%) deklaruje poparcie dla budowy spalarni odpadów w Szczecinie. Zdecydowane poparcie dla tej inwestycji deklaruje aż 51,6% badanych. Przeciwnicy budowy spalarni stanowią zdecydowaną mniejszość wśród mieszkańców miasta (6,5%). Niewielki jest również odsetek osób niezdecydowanych lub nie posiadających wyrobionego zdania w tym temacie (8,9%).

Wyniki badań świadczą o dużej świadomości znaczenia gospodarki odpadami dla miasta u jego mieszkańców oraz potrzebie wprowadzenia znaczących zmian w sposób jej zarządzania.

Zdecydowana większość (68,2%) ankietowanych wyraziła opinię, że znane jest im potencjalne zagrożenie grzywną z tytułu niespełnienia wymagań wobec Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami.

Jednak ustalona lokalizacja spalarni odpadów na Ostrowie Grabowskim jest słabo identyfikowana przez mieszkańców Szczecina: wskazało ją zaledwie 8,4% badanych. Co piąty respondent (20,0%) zna przybliżoną lokalizację Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów.

Zaskakująco duży odsetek wskazań uzyskały Pomorzany(18,33%). Powodem takiego stanu rzeczy, może być utrwalony w świadomości mieszkańców miasta przekaz medialny z lat 2007-2008, kiedy to media informowały o silnym sprzeciwie mieszkańców Pomorzan dla budowy na terenie ich osiedla spalarni odpadów.

Zdecydowana większość badanych (72,4%) twierdzi, że po wybudowaniu spalarni odpadów nastąpi zdecydowana poprawa czystości miasta. Przeciwnego zdania jest co dziesiąta osoba uczestniczącą w badaniu (10,0%). Niemal co piąty ankietowany (17,4%) nie wyraża jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.

Badania przeprowadziła szczecińska firma "UNI - STAT Badania i Projekty Europejskie dla Biznesu" między 12 a 27 stycznia. Przeprowadzono 1089 wywiadów, co pozwoliło na osiągnięcie minimalnej liczebności próby określonej na poziomie 1064 pomiarów.

Czytaj też: W Łodzi już nie boją się spalarni

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.