PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecińska Energetyka Cieplna: Zakończono modernizację sieci ciepłowniczej

  • PAP/AT    13 stycznia 2016 - 15:52
Szczecińska Energetyka Cieplna: Zakończono modernizację sieci ciepłowniczej
Modernizacja polegała na zastąpieniu starych podziemnych sieci ciepłowniczych nowoczesnymi, które mają kilkudziesięcioletnią trwałość i znacznie lepsze parametry izolacyjne (fot.PTWP)

• Szczecińska Energetyka Cieplna zmodernizowała 35 km sieci ciepłowniczej lewobrzeżnej części miasta.
• Dzięki modernizacji uda się zaoszczędzić 150 tys. GJ energii cieplnej.
• Inwestycja kosztowała prawie 90 mln zł.
Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC) zakończyła modernizację sieci ciepłowniczej lewobrzeżnej części miasta. Trwająca blisko 8 lat inwestycja kosztowała prawie 90 mln zł.

- To było duże wyzwanie dla naszego miasta. SEC pracował na ponad 100 ulicach lewobrzeża Szczecina, często dostosowując terminy realizacji do inwestycji miejskich - powiedział w środę dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Jak podkreślił, dzięki przeprowadzonym pracom odbiorcy ciepła zyskali bezpieczeństwo energetyczne, a mieszkańcy miasta czystsze powietrze.

- Skala przedsięwzięcia była wyjątkowa. Projekt należy do największych w branży ciepłowniczej - zaznaczył prezes SEC Mariusz Majkut.

Czytaj też: Połączą systemy ciepłownicze Szczecina. Przez rzekę

Podczas prac zmodernizowano 35 km sieci ciepłowniczej. Ostateczny koszt prac był o prawie 6 mln zł niższy niż zakładano i wyniósł niecałe 90 mln zł. Udało się osiągnąć wszystkie cele, przy nakładach inwestycyjnych niższych od zakładanych o blisko 6 mln złotych, i znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Szczecinie - dodał Majkut.

Projekt został dofinansowany kwotą około 30 mln zł ze środków unijnych.

Modernizacja polegała na zastąpieniu starych podziemnych sieci ciepłowniczych nowoczesnymi, które mają kilkudziesięcioletnią trwałość i znacznie lepsze parametry izolacyjne. Zmodernizowana sieć pozwoli zaoszczędzić 150 tys. GJ energii cieplnej, czyli tyle, ile zużywa rocznie 6 tys. mieszkań w mieście.

Ograniczone będą też straty ciepła podczas dystrybucji. Ponadto Spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery z elektrociepłowni wytwórcy energii ma wynieść około 14 tys. ton rocznie.

Modernizacja ma zmniejszyć także liczbę awarii i ograniczyć koszty eksploatacyjne.

Prace były prowadzone także w ścisłym centrum Szczecina, co wiązało się z utrudnieniami komunikacyjnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Damian, 2016-01-13 16:18:14

    Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! 37Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538...  rozwiń