PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecińska spalarnia gotowa w połowie

  • bad    8 września 2015 - 16:16
Szczecińska spalarnia gotowa w połowie
Szczecińska spalarnia ma zacząć działać w połowie 2016 r. Fot. EcoGenerator

Realizacja wartej ponad 700 mln zł inwestycji - budowy spalarni odpadów w Szczecinie - przekroczyła półmetek. Spalarnia ma zacząć działać w połowie 2016 r.
"Najbardziej zaawansowane są prace w hali kotłów i hali instalacji oczyszczania spalin. Trwają roboty montażowe i wykończeniowe, budowany jest bunkier na odpady, magazyn żwiru ma już ściany. Powstają drogi i place na obszarze ponad 20 tys. m kw." - poinformował PAP we wtorek Wojciech Jachim, rzecznik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, miejskiej spółki celowej, która jest inwestorem spalarni.

Od poniedziałku na terenie spalarni stoi wysoki na 45 m komin. Jego transport ze słowackich Koszyc i potem instalacja na terenie spalarni były skomplikowanym procesem.

Budowa szczecińskiej spalarni jest opóźniona

Spalarnia będzie wyposażona w system oczyszczania spalin, z dużym zapasem spełniający unijne i polskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego - podkreślił Jachim.

Spaliny z komory spalania przejdą najpierw przez elektrofiltry, gdzie zostanie wytrącony pył, który jest nośnikiem emisji ciężkich metali jak rtęć, ołów, kadm, miedź, chrom, mangan, arsen oraz dioksyn. Odpylone spaliny będą kierowane do płuczek, gdzie zostaną oczyszczone z kwaśnych zanieczyszczeń nieorganicznych, a potem do specjalnych reduktorów. W rezultacie przez komin spalarni do powietrza wydostawać się będą głównie azot, tlen, dwutlenek węgla oraz para wodna, a więc naturalne składniki powietrza - tłumaczył rzecznik.

Jachim dodał, że pierwotnie planowano uruchomienie inwestycji w grudniu tego roku, jednak teraz ten termin został przełożony.

"Toczą się negocjacje między wykonawcą a zamawiającym na temat opóźnienia na budowie, ich celem ma być m.in. ustalenie, czy nastąpiło ono z winy wykonawcy czy zawiniły czynniki obiektywne" - powiedział. Wiemy, że były problemy geodezyjne, m.in. z palowaniem terenu - dodał.

W zależności do przebiegu rozmów zapadnie decyzja, czy zostaną naliczone ewentualne kary umowne - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.